Aktuatory liniowe serii Faulhaber L – szeroki zakres zastosowań

Aktuatory liniowe serii Faulhaber L Faulhaber

Nowa rodzina produktów aktuatorów liniowych Faulhaber L oferuje unikalne, gotowe rozwiązania do szerokiego zakresu zastosowań. Mniejsze wersje – 06L/08L/10L – doskonale sprawdzą się w branżach medycznej, automatyki laboratoryjnej, optyki i fotoniki czy kosmicznej. Większe aktuatory (22L i 32L) oparte na najnowszej technologii przekładni GPT przeznaczone są do stosowania w automatyce przemysłowej oraz optyce i fotonice. 

Aktuatory liniowe z rodziny produktów Faulhaber L mogą być łączone z szeroką gamą silników na prąd stały, 4-biegunowych i 2-biegunowych silników bezszczotkowych lub silników krokowych, a także są zoptymalizowane pod kątem najlepszego wykorzystania momentu obrotowego i zakresu prędkości różnych serii silników Faulhaber.

Aktuatory liniowe z rodziny produktów L. Faulhaber

Unikatowe aktuatory liniowe z rodziny produktów Faulhaber L, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najwyższej wydajności w jak najmniejszych wymiarach, mogą pracować z dużym zakresem prędkości wejściowych lub z wysoką siłą wyjściową. Doskonale nadają się do wielu zastosowań w robotyce, maszynach przemysłowych czy sprzęcie laboratoryjnym. Przekładnia o dużej liczbie równomiernie rozłożonych przełożeń pozwala wybrać konfigurację najlepiej dopasowaną do danej siły i prędkości wymaganych w wybranym zastosowaniu. Nowa rodzina aktuatorów gwarantuje wysoką elastyczność w zakresie rozmiarów i typów śrub oraz zapewnia szeroki wybór opcji dostosowanych do różnych warunków otoczenia i umożliwiających szybką i łatwą mechaniczną integrację z różnymi konfiguracjami kołnierzy i nakrętek.

Aktuatory z nowej rodziny produktów Faulhaber L cechują się wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją. Dodatkowo mogą współpracować z szeroką gamą silników z możliwością łączenia, np. silnikami DC Faulhaber, 4- i 2-biegunowymi silnikami bezszczotkowymi czy silnikami krokowymi. Jak zawsze klient ma możliwość wprowadzenia własnych modyfikacji zależnie od szczególnych potrzeb w zakresie warunków otoczenia, wymaganej łatwości w integracji produktu z systemem docelowym czy konieczności ulepszenia wybranych parametrów celem sprostania dodatkowym wymogom dotyczącym np. dokładności.

Dostępne do wyboru opcje dotyczą złącza, śruby lub obu tych elementów jednocześnie:

  • typ i długość śruby;
  • typ i długość nakrętki;
  • warunki otoczenia (np. zakres temperatur) lub specjalne warunki środowiskowe (np. próżnia);
  • różne rodzaje kabli silnika i różne orientacje zacisków do integracji z jednostką systemu.

linearaktuator A5

Każdy z dostępnych rodzajów śrub posiada osobną charakterystykę, którą należy uwzględnić podczas dobierania najlepszego rozwiązania do danego zastosowania. Podstawową różnicą między śrubami kulowymi a pociągowymi jest ruch toczny nakrętki śruby kulowej, który eliminuje tarcie ślizgowe typowe dla śrub pociągowych, co znacząco zwiększa wydajność. Małe aktuatory Faulhaber serii L (06L/08L/10L) wyposażone są w śruby pociągowe o dwóch charakterystykach obciążenia. Większe modele – 22L i 32L – są dostępne w wersjach ze śrubami pociągowymi i dodatkowo ze śrubami kulowymi w dwóch zakresach dokładności.

Źródło: Faulhaber

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę