Aktualizacja platformy programowej zenon 10
Wydarzenia ostatnich 16 miesięcy zwiększyły zainteresowanie rozwiązaniami cyfrowymi i nowoczesnymi modelami biznesowymi. Platforma Zenon producenta oprogramowania COPA-DATA wspiera firmy we wdrażaniu przemysłowego IoT i cyfryzacji w przemyśle i energetyce. Obecnie firma wypuściła na rynek najnowszą aktualizację oprogramowania zenon 10, które jest jeszcze bardziej zintegrowaną, kompleksową wersją poprzednich produktów.
Automatyzacja i cyfryzacja w różnych branżach przemysłowych i energetyce od ponad 30 lat jest częścią DNA firmy COPA-DATA, producenta oprogramowania.
– Postrzegam dzisiejszą wersję zenon jako połączenie technologii OT i IT – zenon 10 to doskonała platforma do wprowadzania systemów produkcyjnych do świata IT. W przyszłości wprowadzimy więcej narzędzi i usług, które uzupełnią cały pakiet. Ale zenon 10 już teraz posiada wszystkie istotne moduły – mówił Thomas Punzenberger, założyciel i CEO firmy COPA-DATA.
Szerokie możliwości platformy zenon 10
COPA-DATA w coraz większym stopniu dostosowuje ciągły rozwój platformy oprogramowania zenon, aby spełniała ona wymogi jej głównych odbiorców z kluczowych branż, czyli energetyki i infrastruktury, branży spożywczej, a także farmaceutycznej i motoryzacji. Wielu świetnie prosperujących producentów maszyn również polega na ergonomicznych zastosowaniach platformy zenon. Pandemia wpłynęła na te branże w różny sposób, niemniej jednak grupa COPA-DATA była w stanie uzyskać stabilny wzrost wysokości sprzedaży i osiągnęła w roku 2020 wynik ponad 54 milionów Euro.
– Poza wykorzystywaniem naszych obecnych mocnych stron wszystkie strategiczne decyzje w zakresie produktów podejmowane są zgodnie z naszym mottem: ,,Przenikanie się OT i IT – musi być łatwiejszy sposób!’’. Dlatego właśnie aktywnie zoptymalizowaliśmy integrację elementów i oznaczenia w platformie zenon 10, dzięki czemu oferowana platforma oprogramowania stała się zintegrowanym i kompleksowym rozwiązaniem - tłumaczy Gerald Lochner, head of product management. Zmiany objęły graficzną przeróbkę centralnego środowiska inżynieryjnego, zenon Engineering Studio oraz przeprojektowanie interfejsu platformy. Moduł do dynamicznego raportowania zenon Analyzer został przemianowany na „Report Engine” i w pełni osadzony w platformie zenon.
Większa wydajność i bezpieczniejsza obsługa
Podobnie jak było to we wcześniejszych premierach każdej nowej wersji zenon również i w najnowszej udoskonalono wiele sterowników i bram w celu zapewnienia rozszerzonej funkcjonalności i zwiększenia wydajności. W związku z tym wprowadzono również odpowiednie zmiany ważnych protokołów komunikacyjnych. W sumie cykl rozwoju platformy zenon 10 objął 158 nowych funkcji.
– Najważniejsze kwestie dla mnie to z pewnością Smart Data Storage zenon, czyli opcja, która oferuje teraz zintegrowaną bazę danych historycznych i kontekstowych na serwerach SQL. Dodatkowo wyróżnia się również jeszcze bardziej usprawniona funkcja Smart Objects, do wydajnego i inteligentnego projektowania – dodaje Gerald Lochner.
Dzięki przeprojektowanemu Web Engine zenon platforma zenon 10 rozszerza możliwości korzystania i poprawia wydajność dla aplikacji opartych na HTML5. Ponadto technologia kontenerowa Docker jest również efektywniej obsługiwana przez najnowszą wersje zenon 10. Nowa usługa zenon Service Grid Identity gwarantuje bezpieczne zarządzanie autoryzacją i uwierzytelnianiem, jak i niezawodne połączenie z istniejącymi systemami administracyjnymi,, takimi jak np. Microsoft Active Directory. Aby spełnić wymagania związane z coraz większą internacjonalizacją, raporty o alarmach i zdarzeniach w platformie zenon można teraz szybko przekonwertować na inne języki.
Źródło: COPA-DATA