Zawody przyszłości, czyli jak będzie wyglądał rynek pracy?

Zawody przyszłości, czyli jak będzie wyglądał rynek pracy? Pixabay – skeeze

Wraz z szybkim tempem rozwoju technologicznego świata zmienia się globalny przemysł, a w konsekwencji także rynek pracy. Duża część wykonywanych obecnie przez człowieka czynności w bliższej lub dalszej przyszłości zostanie zautomatyzowana bądź będą ją wykonywać roboty. Jednak w miejsce profesji, które odejdą do lamusa, pojawią się nowe. Szacuje się, że ponad połowa dzieci urodzonych w ostatnich dziesięciu latach będzie pracować w zawodach, które dopiero się tworzą lub jeszcze nie istnieją.

Według raportu “Barometr Zawodów 2019” w minionym roku do najbardziej deficytowych zawodów w naszym kraju należały m.in. takie zawody jak: kierowca samochodu ciężarowego i autobusu, spawacz, ślusarz, elektryk, elektromechanik i elektromonter, magazynier, operator obrabiarek skrawających, a także pielęgniarka, kucharz a nawet fryzjer. Z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości szacuje, że w najbliższej przyszłości do najbardziej poszukiwanych pracowników należeć będą specjaliści z takich branż jak IT, telekomunikacja, biotechnologia, energetyka oraz nanotechnologia. Coraz bardziej na znaczeniu traci zaś większość zawodów, w których wymagana jest praca fizyczna – zwłaszcza w rolnictwie, górnictwie oraz sektorze wydobywczym.

Czy to znaczy, że, planując karierę zawodową swoich dzieci, powinniśmy ukierunkowywać je w jednym z powyższych zawodów? Otóż niekoniecznie. Zmiany na rynku pracy będą zachodzić dynamicznie i ciężko dziś przewidzieć, co się wydarzy po 2030 r. Najprawdopodobniej zawody, które będą wówczas popularne i będą zapewniać wysoki status społeczny, jeszcze nie istnieją bądź dopiero są w fazie kształtowania się. I nie ma się czemu dziwić, gdyż będą łączyć się z technologiami, które mogły jeszcze nie ujrzeć światła dziennego.

Biotechnolog

W najbardziej rozwiniętych gospodarkach ten zawód już raczkuje, jednak prawdziwy boom na biotechnologów dopiero nadejdzie. Będzie zajmował się on technologiami, które do różnych zastosowań przemysłowych będą wykorzystywać substancje organiczne. Zapotrzebowanie na biotechnologów będzie zgłaszane przez firmy z różnych branż, w tym m.in. medycyny, ochrony środowiska, spożywczej czy też farmaceutycznej.

Elektrotechnolog

Urządzenia elektryczne i elektroniczne już otaczają nas z każdej strony, a to wcale nie koniec tego trendu, czego najlepszym przykładem jest chociażby początek ery elektromobilności. Można więc oczekiwać, że umiejętności i wiedza z obszaru elektrotechniki i elektroniki będą w dalszym ciągu niezwykle cenione i to praktycznie bez względu na branżę.

Specjalista IT

Już dziś specjalista IT nie ma praktycznie żadnych problemów ze znalezieniem pracy i w przyszłości nic nie powinno się tu zmienić. Co więcej, powstaną całkowicie nowe stanowiska pracy, na które będą poszukiwani projektanci, developerzy czy architekci IT, związane z nowymi technologiami, takimi jak np. wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz sztuczna inteligencja.

Trener robotów

Postępująca robotyzacja, a zwłaszcza wzrost znaczenia autonomicznych robotów ze sztuczną inteligencją, sprawi, że współcześni operatorzy zrobotyzowanych aplikacji będą musieli nabyć szereg nowych umiejętności. Do ich zadań będzie należało już nie tylko instalowanie oprogramowania, kontrola i monitorowanie bieżącej pracy oraz konserwacja. W przyszłości będą odpowiadać za uczenie maszynowe robota odpowiedniego zachowania w bezpośrednich relacjach z ludźmi.

Programista/analityk big data

Teoretycznie dwa odrębne zawody w przyszłości mogą być wykonywane przed tę samą osobę. Coraz większa liczba danych gromadzonych w przedsiębiorstwie produkcyjnym będzie wymagać odpowiedniego zarządzania nimi i przetwarzania w taki sposób, by móc je wykorzystać dla dalszego rozwoju firmy.

Inżynier nanotechnolog

Miniaturyzacja jest jednym z trendów widocznym w wielu branżach. Jednak dopiero praca na poziomie wielkości atomów lub cząsteczek może przyczynić się do rewolucyjnych zmian w wielu obszarach. Działanie nad nanostrukturami pozwoli zmieniać właściwości znanych już materiałów, co może być wykorzystywane m.in. przez branżę budowlaną, elektroniczną oraz w medycynie do leczenia nieuleczalnych dziś chorób.

Etyczny haker

Rosnący problem z cyberatakami to prawdziwa plaga współczesnego świata, nie tylko z punktu widzenia pojedynczej firmy, ale również całych gospodarek. Przeciwdziałać temu problemowi w przyszłości mają etyczni hakerzy, którzy, na zlecenie firm, będą włamywać się do ich systemów, by w ten sposób wykrywać słabe strony w zabezpieczeniach i nie dać szans cyberprzestępcom na wyrządzenie szkód.

Pilot drona

Drony coraz częściej są wykorzystywane już nie tylko do zadań stricte wojskowych bądź rekreacyjnych. Coraz częściej stosuje się je także do różnych celów komercyjnych. W sytuacji, gdy ich liczba będzie systematycznie wzrastać, poruszanie się nad miastami może rodzić coraz więcej problemów. Dlatego też firmy chcące wykorzystywać w swojej działalności drony, będą musiały korzystać z usług pilotów dronów oraz dyspozytorów floty tych małych zdalnie sterowanych pojazdów latających.

Inżynier energii kosmicznej

Ze względu na wyczerpujące się pokłady paliw kopalnianych oraz niekorzystny ich wpływ na środowisko naturalne coraz częściej poszukuje się alternatywnych źródeł energii. Energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna nie jest stabilna i nie jest w stanie pełnić głównego źródła energii, dlatego też coraz częściej spoglądamy w tym kontekście w kosmos. I dlatego też specjalista od instalacji umożliwiających pozyskiwanie energii z kosmosu może być w przyszłości na wagę złota.

Gospodarz inteligentnego budynku

Inteligentne budynki oraz fabryki, a także całe miasta mają zapewniać olbrzymie korzyści dla korzystających z tych rozwiązań. Duża liczba użytej w tych środowiskach zaawansowanej technologii będzie jednak wymagała sporych umiejętności w zarządzaniu nimi, bieżącym monitoringu, konserwowaniu oraz wstępnej naprawie.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę