Zalety nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25 firmy Rittal

Rittal

Czas to pieniądz – w sposób szczególny dotyczy to budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej, w której częściowo dominują jeszcze czynności manualne. Nowy system szaf pełnogabarytowych VX25 Rittal dzięki ulepszonym funkcjonalnościom ma wyraźne zalety ułatwiające montaż. W nowym projekcie udało się znacznie zredukować złożoność technologii szaf sterowniczych dzięki zastosowanej kompleksowo, ciągłej siatce wymiarowej 25 mm i całkowitej symetrii. Dodatkowo dzięki połączeniu nowej szafy sterowniczej i jej cyfrowego bliźniaka produkt spełni wszystkie wymagania cyfryzacji – od konfiguracji online i inżynierii, przez montaż, aż po automatyzację i śledzenie.

Dzięki zastosowanej kompleksowo, ciągłej siatce wymiarowej 25 mm i całkowitej symetrii Rittal otwiera nowy rozdział w technologii szaf sterowniczych. Ponieważ nowy profil ramy w siatce wymiarowej 25 mm jest teraz stosowany także w poziomych częściach ramy, możliwa staje się elastyczna zabudowa szafy także poza jej granicami.

Większość ulepszonych funkcji systemu szaf pełnogabarytowych VX25 bazuje na nowym profilu ramy. Na tej podstawie stworzono nowe możliwości dostępu ze wszystkich czterech stron szafy sterowniczej. Zewnętrzna płaszczyzna montażowa (z dwóch dostępnych) pozwala na bezpośredni montaż od zewnątrz bez dodatkowych części, a oszczędność czasu w porównaniu z konwencjonalnym montażem wynosi nawet 30 minut. Dodatkowe 20 milimetrów głębokości montażowej również stwarza nową przestrzeń do zabudowy w szafie sterowniczej szczególnie w przypadku głębokiej zabudowy.

40 procent mniej chassis i szyn

Komponenty zabudowy do pionowych części ramy pasują do części dachowej i podłogowej szafy sterowniczej. Także w szafach szeregowych siatka wymiarowa 25 mm znajduje swoją kontynuację w sąsiedniej szafie. W ten sposób można np. montować szyny na odcinku kilku szaf. Te i inne możliwości montażu dają się zrealizować przy mniejszym o 40 procent zapotrzebowaniu na chassis i szyny montażowe. To pozwala poczynić znaczne oszczędności w zakresie stanów magazynowych i kosztów logistyki.
Jednocześnie dzięki nowemu profilowi ramy i dodatkowej głębokości montażowej 20 mm powstaje w szafie więcej miejsca do wykorzystania do montażu komponentów.

Prosty montaż

Znaczna redukcja złożoności dotyczy także montażu lub demontażu drzwi. Teraz jest to możliwe do wykonania w całości przez jedną osobę bez użycia narzędzi. Wystarczy po prostu zawiesić drzwi na zawiasach, które skonstruowane są w taki sposób, że po zamknięciu drzwi automatycznie się zabezpieczają, co uniemożliwia ich przypadkowe wyjęcie.

Systemy zamków elektronicznych, które ze względu na rosnące wymagania bezpieczeństwa coraz częściej znajdują zastosowanie, można bez problemu zainstalować także w późniejszym czasie. W tym przypadku również nie jest wymagana obróbka mechaniczna drzwi, ponieważ niezbędne ścieżki i otwory do przeprowadzenia przewodów uwzględniono już wcześniej.

System szeregowania z mniejszą liczbą części

W VX25 wdrożono liczne innowacje także w kwestii szeregowania szaf sterowniczych. Nowa koncepcja uwzględnia znacznie mniejszą liczbę części. Wszystkie śruby są montowane w kierunku szeregu, dlatego łatwiejszy staje się też montaż. A nowa uszczelka szeregowa, zapewnia utrzymanie stopnia ochrony szafy sterowniczej po połączeniu w szereg.

Łatwa instalacja płyt montażowych

Kolejnym ułatwieniem montażu są nowe elementy ślizgowe. Dotychczas instalacja ciężkich płyt montażowych zwykle była trudna. Podnoszenie ciężkich płyt, a następnie instalacja w szafie sterowniczej okazywały się często bardzo czasochłonne. Elementy ślizgowe w VX25 dbają o to, aby po opuszczeniu można było bez problemu ustawić płytę montażową we właściwej pozycji, a następnie ją przykręcić.

Dodatkowa płaszczyzna montażowa

Podczas montażu zabudowy wewnętrznej nowy profil ramy zapewnia dodatkowe zalety. Ponieważ jest on dostępny ze wszystkich stron, powstaje dodatkowa płaszczyzna montażowa. Ściany działowe i grodziowe oraz osłony zabezpieczenia przed dotykiem można montować bezpośrednio od zewnątrz na profilu ramy przy zdjętej ścianie bocznej lub tylnej. W ten sposób w szafie sterowniczej pozostaje więcej miejsca, które można wykorzystać do montażu komponentów elektronicznych.

Beznarzędziowy montaż

Wymiana uchwytów stała się dwukrotnie szybsza, dzięki nowemu systemowi snap-on.. Wcześniej uchwyty typu Komfort musiały być demontowane wraz ze śrubami i później montowane z powrotem, teraz wystarczy już tylko wetknięcie. Narzędzia nie są potrzebne - w ten sposób można zaoszczędzić około 50% czasu przeznaczonego na montaż.

Dla producentów urządzeń sterowniczych i rozdzielczych całkowicie zbędna stała się obróbka mechaniczna drzwi przy montażu zawiasów 180°, które można teraz szybko i łatwo instalować w szafie bez wiercenia. Ponadto drzwi można zawiesić i odwiesić tak łatwo jak drzwi wejściowe do mieszkań, przy czym w stanie zamkniętym są one automatycznie zabezpieczone. 

Wygodna zabudowa cokołów

Nowy cokół łączy wszystkie funkcje cokołu TS i systemu cokołów Flex-Block w jednym rozwiązaniu. Poza złączkami szeregowymi oraz szynami wsporczymi do szaf, prowadzone w nim kable można efektywnie i skutecznie przymocować za pomocą szyny systemowej chassis. To zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy, a jednocześnie gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa.

Dane 3D w najwyższej jakości

Cyfrowy produkt wspiera konstruktorów aparatury sterowniczej i rozdzielczej we wszystkich procesach, wzdłuż łańcucha wartości. Projekt elektryczny, konstrukcja mechaniczna, zaopatrzenie, kalkulacja, produkcja oraz wszystkie inne obszary wytwarzania aparatury sterowniczej i rozdzielczej mają w ten sposób stały dostęp do kompletnych, pełnowartościowych danych. Przed użytkownikiem otwierają się nowe drogi do kompleksowej cyfryzacji procesów, zgodnie zasadami Przemysłu 4.0.

Najwyższa jakość danych

Rittal oferuje możliwości łatwego, bezpłatnego pobierania danych szczegółowych oraz zweryfikowanych danych CAD w ponad 70 formatach, co pozwala na ich elastyczną konwersję we wszystkich popularnych systemach CAD. Efektywność planowania i tworzenia projektów na komputerach zapewniona jest przez łatwe pobieranie szczegółowych, zweryfikowanych danych, elastyczną transmisję danych we wszystkich popularnych systemach CAD, mechatroniczną inżynierię za pomocą CAE/CAD, a sporządzanie layoutu szafy sterowniczej jest możliwe dzięki EPLAN Pro Panel oraz klasyfikację danych według eClass i ETIM. Te specjalistyczne narzędzia umożliwiają realizację procesów projektowych z każdego miejsca na świecie.

Łatwy wybór i bezbłędna konfiguracja

Łatwą i bezbłędną konfigurację VX25 oraz żądanych komponentów zabudowy umożliwia internetowy system konfiguracji Rittal – Rittal RiCS (znajomość CAD nie jest przy tym wymagana). W trakcie instalowania akcesoriów system automatycznie sprawdza, czy wybrane komponenty można umieścić w danym miejscu. Ponieważ skonfigurowany pakiet danych zawiera program CNC do centrum obróbki Perforex i model 3D Step kompletnej szafy wraz z akcesoriami, to za pomocą systemu konfiguracji Rittal można także planować obróbkę mechaniczną. W ten sposób dane szafy są przekazywane wprost dla procesów obróbki. Co istotne, skonfigurowane artykuły można od razu przesłać jako gotowe zapytanie ofertowe do działu obsługi klientów.
Rittal upraszcza ponadto proces składania zamówienia oraz wsparcie online podczas przechodzenia z TS 8 na system szaf pełnogabarytowych VX25.

Łatwy tracking

Zweryfikowane rezultaty konfiguracji i inżynierii tworzą podstawę do automatycznego sterowania maszynami w produkcji. W celu zoptymalizowania procesów łańcucha wartości w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej, płaskie części systemu VX25 opatrzono kodem QR. W przyszłości będzie można je wykorzystać np. do sterowania produkcją oraz zwiększenia poziomu identyfikowalności podczas budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej. Za pomocą kodów QR można przyporządkować komponenty szafy sterowniczej do konkretnego zamówienia lub projektu klienta. W ten sposób można śledzić podzespoły przez cały proces, przyporządkować je do konkretnych realizacji oraz rejestrować ich dokładną wysyłkę.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.rittal.com

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę