Największy projekt instalacji fotowoltaicznych „on site” w Polsce

Zaawansowany projekt instalacji fotowoltaicznych „on site” Pixabay

Quanta Energy zbuduje elektrownie fotowoltaiczne na dachach 10 parków logistycznych MLP Group. Łączna moc wyniesie 5.93 MWp. To największy dotąd projekt „on site” w Polsce.

Aby ograniczyć zużycie energii konwencjonalnej, ślad węglowy oraz uzyskać dodatkowy przychód ze sprzedaży zielonej energii, MLP Group inwestuje w budowę instalacji fotowoltaicznych na dachach swoich magazynów. Quanta Energy jest odpowiedzialna za realizację inwestycji, której łączna moc osiągnie 5.93 MWp.

Instalacja przygotowywana przez inżynierów Quanta Energy to rozwiązanie przeznaczone głównie pod autokonsumpcję energii elektrycznej w obiektach inwestora, w skrócie nazywana „on site”. Tego typu konstrukcje solarne zostaną wybudowane w 10 centrach logistycznych MLP Group. Powierzchnia wykorzystana bezpośrednio pod inwestycję wyniesie 120 tys. m2. Prace już się rozpoczęły, cały projekt ma być gotowy w I kwartale 2023 r. W związku z ograniczoną nośnością dachów budynków wykorzystana zostanie specjalna, lekka konstrukcja tak, aby przygotowana instalacja była wydajna oraz bezpieczna.

Instalacje OZE wybudowane na dachach magazynów MLP Group o łącznej mocy 5.93 MWp wyprodukują około 5.3 GWh energii elektrycznej rocznie. Szacowany przychód przy aktualnych cenach hurtowych energii czynnej na rok 2022 (cena na 17.12.2021 r.) wyniesie ok. 4 mln złotych. Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy, podkreśla, że wymogi ESG bardzo przyspieszyły wdrażanie zielonych źródeł energii w polskich firmach, jednak poza ekologią, fotowoltaika to przede wszystkim doskonały business case.

Stopy zwrotu sięgają nawet 20%, biorąc pod uwagę ceny energii czynnej na 2022 r., a inwestycje firmowe zwracają się w 5–7 lat. Są to zupełnie inne rentowności od tych, które widzieliśmy jeszcze 3 lata temu. Ceny energii czynnej na 2022 r. w całej Europie, w tym w Polsce wzrosły o 50–100% w zależności od momentu zakupu.To efekt kilku czynników, m.in. rosnących cen uprawnień do emisji CO2, które w ostatnich dniach przekraczają poziom 82 euro za tonę, bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na energię w 2021 r., wzrostu cen gazu oraz wzrostu kosztu tzw. „kolorów”. Jednocześnie wprowadzona od stycznia 2021 opłata mocowa wzrośnie w 2022 r. z 76,2 na 102,6 zł / MWh energii, spodziewamy się również nieznacznego wzrostu opłat dystrybucyjnych. Elektrownie fotowoltaiczne to na dzisiaj najskuteczniejsze rozwiązanie problemu rosnącego kosztu energii – podkreślił Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy.

Ochrona środowiska w pełni wpisuje się w naszą strategię działania jako Green Industrial Developer. Wszystkie nasze nowe obiekty standardowo poddajemy procesowi certyfikacji BREEAM oraz DGNB pod kątem ich ekologiczności oraz funkcjonalności. We współpracy z Quanta Energy rozpoczynamy teraz kompleksowy i realizowany na dużą skalę program rozwoju farm fotowoltaicznych na dachach naszych obiektów. Celem tych wszystkich działań jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 już w perspektywie kilku lat. Zastosowania ekologicznych rozwiązań oczekują od nas także nasi najemcy. Dla klientów branży magazynowej redukcja śladu węglowego to z jednej strony realizacja zobowiązań w zakresie coraz powszechniej deklarowanej ochrony klimatu, a po drugie to także uzyskiwane oszczędności finansowe w ramach ponoszonych kosztów eksploatacji powierzchni komercyjnych – powiedział Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.  

Źródło: Quanta Energy

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę