Wózki wahadłowe z systemem ctrlX CORE

Wózki wahadłowe z systemem ctrlX CORE Dambach Lagersysteme

Wielkie zmiany w logistyce wewnątrzzakładowej: w wielu obszarach mobilni i elastyczni asystenci zastępują sztywne systemy transportowe lub procesy ręczne. Firma Dambach Lagersysteme wprowadza do magazynów automatyzację i związane z nią korzyści. Wózek wahadłowy Dambach Compact Shuttle umożliwia jeszcze efektywniejsze składowanie i pobieranie palet w magazynach wysokiego składowania.

  • Mobilni i elastyczni asystenci zastępują sztywne systemy transportowe 
  • Wydajny, oszczędzający miejsce system ctrlX CORE steruje wózkiem wahadłowym Dambach Compact Shuttle
  • Palety w magazynach wysokiego składowania mogą być składowane i pobierane w sposób jeszcze bardziej efektywny 

Magazyny wysokiego składowania oferują ogromny potencjał, jeśli chodzi o przestrzeń magazynową i możliwości przeładunkowe. Dzięki elastycznej i zautomatyzowanej technologii przenośników taśmowych potencjał ten można wykorzystać do maksimum, osiągając znacznie lepsze wyniki w porównaniu z systemami obsługiwanymi ręcznie. Dlatego Dambach tworzy zautomatyzowane systemy magazynowania, które spełniają zarówno obecne, jak i przyszłościowe wymagania dotyczące wszechstronności i szybkości w przemyśle i handlu.

Błyskawiczne umieszczanie na regałach i pobieranie palet o wadze 1500 kg

Wózek wahadłowy Dambach Compact Shuttle umożliwia umieszczanie na regałach i pobieranie dużych nośników ładunku, np. europalet, w kanałach magazynowych wysokiego składowania. Jest również niezwykle szybki: pobranie lub umieszczenie ładunku zajmuje mu mniej niż dwie sekundy. Umożliwia szybkie i niezawodne pobieranie i transportowanie ładunków o masie do 1500 kg. W połączeniu z maszynami do składowania i pobierania ładunków lub pojazdem transportowym Carrier, rozwiązanie to pozwala na przechowywanie palet w sposób zapewniający wyjątkową oszczędność miejsca, na wielu głębokościach. Kanały magazynowe są wyposażone w profile jezdne, po których porusza się wózek. Przemieszcza się on wzdłuż takiego profilu do określonego obszaru składowania, a następnie pobiera lub odkłada paletę. Zoptymalizowane pozycjonowanie wózka pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość składowania palet na półce. Następnie maszyna do magazynowania i pobierania lub pojazd transportowy przenosi je do odpowiedniego punktu załadunku lub rozładunku w magazynie.

Mały, lekki i otwarty: ctrlX CORE steruje wózkiem wahadłowym

ctrlX CORE to element zestawu narzędzi do automatyzacji ctrlX Automation firmy Bosch Rexroth, który steruje wózkiem wahadłowym Dambach Compact Shuttle 2.0. Jedną z wyjątkowych zalet tego sterownika jest to, że współpracuje on z technologią aplikacji dzięki systemowi operacyjnemu Linux Ubuntu Core. W rezultacie można łatwo tworzyć i dodawać do niego nowe funkcje, aby spełnić praktycznie wszystkie wymagania dotyczące automatyzacji. 

Oprócz sterownika, wózek wahadłowy wykorzystuje serwonapędy kontrolowane przez system ctrlX CORE do przemieszczeń w trybie „jazda i podnoszenie”. Firma Dambach używa m.in. zintegrowanego z silnikiem serwonapędu IndraDrive Mi firmy Bosch Rexroth. Wózek wahadłowy działa całkowicie niezależnie, ponieważ ma własne zasilanie, które jest możliwe dzięki urządzeniu PowerCaps, które magazynuje energię. W rezultacie może jeździć oraz układać i pobierać towary w kanałach magazynowych niezależnie od innych maszyn. PowerCaps jest ładowany w ciągu zaledwie kilku sekund na maszynie do układania i pobierania towarów lub na pojeździe transportowym, co oznacza, że wózek może działać bez przerwy, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. 

System sterowania ctrlX CORE jest mały, lekki i otwarty. Dzięki tym właściwościom można go wyjątkowo łatwo integrować. Jego obsługa i eksploatacja techniczna są równie proste. Programowanie systemu nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Rozwija się on wraz z wymaganiami użytkownika. Można go łatwo rozszerzyć o takie aplikacje, jak NodeRed na potrzeby Internetu rzeczy. Otwarta budowa platformy pozwala w każdej chwili dodać do wózka nowe funkcje, dzięki czemu będzie on zawsze dostosowywany do nowych wymagań – wyjaśnił Thorsten Veit, kierownik działu technologii sterowania w firmie Dambach Lagersysteme.

Dambach zdecydował się na zastosowanie komponentów firmy Bosch Rexroth ze względu na ich kompaktową, wydajną konstrukcję. Dzięki tym właściwościom mają one kluczową przewagę nad innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. 

Pozwala nam to zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w wózkach, a zwolnioną przestrzeń wykorzystać do przechowywania pokryw. Dłuższy czas pracy urządzenia dodatkowo polepsza jego wydajność, a kompaktowe wymiary umożliwiają znaczne zwiększenie gęstości magazynowania w nowych projektach. Kolejną zaletą produktu jest duża odporność komponentów firmy Bosch Rexroth na czynniki zewnętrzne, takie jak drgania. Dzięki temu wózek jest jeszcze bardziej wytrzymały – powiedział Thorsten Veit.

Źródło: Bosch Rexroth 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę