Więcej możliwości zastosowań dla robotów wspólpracujących

OnRobot

Trzy pierwsze produkty nowo powstała firma OnRobot przedstawiła na monachijskich targach Automatica. Są to chwytaki „Gecko Gripper", „Polyskin Tactile Gripper", „RG2-FT". Oprócz tego firma zaprezentowała linię produktów zmodernizowanych technicznie.

Roboty współpracujące mają potencjał, by stać się powszechnym standardem w automatyzacji przemysłu. Chcemy wnieść swój wkład w uruchomienie tego potencjału, idąc o krok dalej: jeszcze bardziej ułatwiając wdrażanie rozwiązań współpracujących i wprowadzając je w całkowicie nowe obszary zastosowań – to jest podstawowy cel przyświecający wszystkim naszym produktom, które przedstawiamy tu na targach automatica - powiedział Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot.

Innowacyjny chwyt dzięki Gecko i technologii rodem z NASA 

Gecko Gripper" to całkowicie nowe podejście do chwytania materiałów. Chwytak został opracowany przez start-up Perception Robotics, włączony do firmy OnRobot. Inspiracją dla tego modelu była natura. Wykorzystuje on do chwytania takie samo rozwiązanie, jak stopy jaszczurki gekon: miliony cieniutkich włókien przyczepiają się do powierzchni detalu, wytwarzając mocne siły van der Waalsa. W rozwiązaniu „Gecko Gripper" firma OnRobot korzysta z licencji na koncepcję pierwotnie opracowaną w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), którą doprowadziła do postaci umożliwiającej komercjalizację.

To niepowtarzalne szybkodziałające rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania do przenoszenia dużych płaskich przedmiotów chwytaków podciśnieniowych oraz wymaganych do nich układów pneumatycznych. W odróżnieniu od chwytaków podciśnieniowych, „Gecko Gripper" bez problemów przenosi także elementy porowate, takie jak płytki obwodów drukowanych. Chwytak jest kompatybilny z ramionami robotycznymi firm Universal Robots i Kawasaki. Wysoki poziom innowacyjności tego rozwiązania zaprowadził je do grona trzech finalistów walczących o tegoroczną prestiżową nagrodę IERA. Ta ciesząca się uznaniem w świecie robotyki nagroda za innowacyjność i przedsiębiorczość jest przyznawana podczas targów automatica.

Lepsze czucie przy delikatnych detalach 

Delikatny chwytak „Polyskin Tactile Gripper" jest również produktem kuźni innowacyjności – Perception Robotics. Jest to rozwiązanie przeznaczone do chwytania z wyczuciem: każdy z „palców” może być przemieszczany niezależnie, a w „opuszce” ma zabudowany czujnik siły nacisku. Dzięki temu chwytak może dokładnie wyczuć kształt detalu i właściwie dostosować do niego proces chwytania. Ta zdolność stanowi jego podstawową cechę wyróżniającą, szczególnie przy obsłudze elementów delikatnych lub o nieregularnych kształtach. Chwytak Polyskin Tactile Gripper również jest kompatybilny z robotami Universal Robots i Kawasaki.

Szybsze instalowanie czujników 

Z kolei seria produktów „HEX” firmy OnRobot – czujników siły i momentu wykorzystujących technologię firmy OptoForce, nie jest sama z siebie nowością, ale została znacząco zmodernizowana techniczne. Innowacje mają zasadniczo na celu dalsze ułatwienie i przyśpieszenie instalacji i obsługi czujników: montaż jest obecnie nawet do 30 procent szybszy, po części dzięki zabudowaniu w czujniku na stałe zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, którego już nie trzeba zdejmować i montować oddzielnie podczas zakładania na ramię robotyczne. Ponadto, masa czujników została zmniejszona o do 20 procent. Nowy ulepszony pierścień uszczelniający lepiej zabezpiecza urządzenia „HEX" przed wnikaniem pyłów i wilgoci ze środowiska pracy.

Chwytak do montażu precyzyjnego 

Oprócz już dobrze zadomowionego na rynku chwytaka „RG2", firma OnRobot wprowadza na rynek także jego nową odmianę: „RG2-FT" z wbudowanymi czujnikami siły i momentu oraz czujnikiem zbliżeniowym, dzięki czemu dokładnie rozpoznaje stan detali. Chwytak wykrywa zagrożenie wyśliźnięcia się przedmiotu zanim jeszcze do niego dojdzie, dzięki czemu praca staje się bezpieczniejsza zarówno dla ludzi jak i dla elementów. Ten model chwytaka szczególnie nadaje się do zastosowań przy montażu precyzyjnym i jest kompatybilny z lekkimi robotami firm Universal Robots i KUKA.

Źródło: OnRobot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę