elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Wesprą rządowe działania na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Hitachi ABB
Reklama
Reklama

Hitachi ABB Power Grids została Partnerem Współpracującym w ramach rządowej inicjatywy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Firma Hitachi ABB Power Grids przystąpiła jako partner współpracujący do realizacji postanowień listu intencyjnego, na mocy którego we współpracy z przedstawicielami polskiego rządu, wesprze działania stymulujące wzrost sektora offshore wind w Polsce.

Morska energetyka wiatrowa jest wskazana w Krajowym Planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 jako jedna z kluczowych technologii dla osiągnięcia unijnego celu w zakresie odnawialnych źródeł energii na 2030 r. i stanowi jeden z projektów strategicznych w ramach Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Jej rozwój ma umożliwić dywersyfikację krajowej struktury źródeł wytwarzania energii i przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa jej dostaw, przy jednoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla. 

Biorąc pod uwagę potencjał Morza Bałtyckiego spodziewamy się, że morska energetyka wiatrowa stanie się istotnym elementem polskiego miksu energetycznego. W najbliższym czasie, w ramach grup roboczych, ruszymy z pracami nad opracowaniem porozumienia sektorowego, które pomoże nam rozwijać ten sektor tak, aby zwiększyć stabilizację wytwarzania energii i osiągnąć długotrwałe korzyści gospodarcze  – mówi Ireneusz Zyska, sygnatariusz listu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. – Cieszymy się, że mamy wsparcie ze strony firmy Hitachi ABB Power Grids, która wnosi bogatą wiedzę i doświadczenie.

Wzorowana na rozwiązaniu brytyjskim inicjatywa będzie łączyć rząd, inwestorów, operatorów farm wiatrowych oraz podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw dla tej branży. Na mocy listu intencyjnego Hitachi ABB Power Grids będzie uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach roboczych jego sygnatariuszy, współpracować przy opracowaniu raportu diagnozującego obecną sytuację oraz potencjał krajowego łańcucha dostaw w obszarze offshore wind, zapewniać wkład technologiczny, a także realizować działania na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń.

W polskich centrach produkcyjnych i inżynieryjnych Hitachi ABB Power Grids rozwijane są nowoczesne rozwiązania dla lądowych i morskich farm wiatrowych, w tym systemy sterowania oraz transformatory. Nasze centrum badawczo-rozwojowe wspiera inne fabryki Hitachi ABB Power Grids na świecie dostarczające najnowocześniejszą technologię dla tego segmentu. Jestem przekonany, że nasze lokalne kompetencje i innowacyjne rozwiązania odegrają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości zrównoważonej energetyki w Polsce – mówi Paweł Łojszczyk, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Hitachi ABB Power Grids w Polsce.

Źródło: Hitachi ABB Power Grids

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama