Według badań Farnell inżynierowie ufają sztucznej inteligencji przy wyborze komponentów

Według badań inżynierowie ufają AI przy wyborze komponentów Farnell

Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Farnell pokazują, że 86% respondentów ufa, że sztuczna inteligencja odegra przynajmniej pewną rolę w wyborze komponentów do ich projektów, a ponad jedna piąta z nich (23%) stwierdziła, że „całkowicie” zaufałaby sztucznej inteligencji w wyborze komponentów.

W ujęciu ogólnym wyniki ankiety wskazują, iż chociaż inżynierowie uważają, że sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz większą rolę w pomaganiu w wyborze komponentów w przyszłości, nadal istnieją obawy dotyczące celowej lub niezamierzonej stronniczości systemów SI, a niektórzy projektanci twierdzą, że zaufaliby sztucznej inteligencji, aby odgrywała „ograniczoną” rolę w wyborze, który podlegałby przeglądom i kontrolom przez nich samych. Chociaż większość respondentów z zadowoleniem przyjęła uzupełniającą sztuczną inteligencję, uważali oni również, że ludzie zawsze będą potrzebni jako część procesu selekcji, szczególnie w przypadku systemów o znaczeniu krytycznym dla bezpieczeństwa i innowacyjnych projektów.

Wśród interesujących opinii znalazły się następujące:

  • Jeden z emerytowanych inżynierów systemów powiedział: „Sztuczna inteligencja nie zastąpi dobrych obliczeń inżynierskich. Śledzę sztuczną inteligencję od ponad 40 lat i jest ona teraz bardziej przereklamowana niż kiedykolwiek wcześniej”. Gdy inni wskazywali, że ludzie popełniają błędy, inżynier ten powiedział: „Jestem bardziej skłonny tolerować ludzkie błędy niż polegać na rozwiązaniach SI, w których nie mogę kontrolować danych wykorzystywanych do trenowania modelu SI”. Odzwierciedla to obawę, że inżynierowie nie będą w stanie w pełni zrozumieć, dlaczego moduł SI wybiera określone produkty.
  • Inny respondent podkreślił powszechny pogląd, że sztuczna inteligencja może być bardziej przydatna jako asystent niż zamiennik. Powiedział: „Wiąże się to z zastrzeżeniem, że zastrzegłbym sobie prawo do weryfikacji wszystkiego, co wybrałaby sztuczna inteligencja. W tym charakterze sztuczna inteligencja byłaby wykorzystywana jako swego rodzaju ulepszona wyszukiwarka”.
  • Respondent, który był chętny do korzystania ze sztucznej inteligencji, powiedział: „Nie widzę powodu, dla którego sztuczna inteligencja nie mogłaby być w pełni zintegrowana z procesem wyboru komponentów. Projektowanie sprzętu zasadniczo składa się z wzorców. To tylko kwestia czasu, aż ludzie odkryją sposoby na uzyskanie list sieci i schematów PDF online i wykorzystanie ich jako dobrych danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji. W rzeczywistości sztuczna inteligencja będzie nawet w stanie je ulepszyć, gdy pojawią się lepsze cyfrowe reprezentacje urządzeń i tego, co się w nich znajduje, w połączeniu z telemetrią ze wszystkich podsystemów. Sztuczna inteligencja ma głęboką i bogatą studnię źródeł, z których może czerpać, co pozwoli jej uczyć się jeszcze więcej. Istnieją już w pełni generyczne systemy sztucznej inteligencji, które mogą wykonywać imponujący, choć ograniczony wybór, nawet budując na przykład prosty VHDL. Pozwala to określić, jakiej logiki użyć i jak ją złożyć. Sztuczna inteligencja już pisze dla mnie kod. Wszystko, co muszę zrobić, to go zweryfikować”.
  • Inny regularny użytkownik SI do wyboru komponentów wyraził jednak obawy co do zdolności SI, stwierdzając, że moduły SI wciąż muszą się wiele nauczyć o niezawodności i konsekwentnym dokonywaniu najlepszych i najbardziej odpowiednich wyborów.

Wyniki naszej ankiety wyraźnie pokazują, że inżynierowie zaczynają dostrzegać ścieżkę dla SI w zakresie doboru komponentów w swoich projektach, zwłaszcza tam, gdzie bezpieczeństwo lub innowacyjność są brane pod uwagę. W miarę jak modele SI stają się coraz bardziej wyrafinowane, wydaje się jasne, że staną się one bardziej przydatne do modelowania projektów, wyboru komponentów, skracania cykli projektowych i skracania czasu wprowadzania nowych produktów na rynek – mówi Cliff Ortmeyer, Global Head of Technical Marketing and Solutions Development w Farnell. 

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę