Warto inwestować w cyfryzację i zrównoważony rozwój

Inwestycje w cyfryzację i zrównoważony rozwój Schneider Electric Polska

Prezes Schneider Electric Polska Jacek Łukaszewski wziął udział w panelu dotyczącym cyfrowej transformacji w ramach 13. Forum Gospodarczego TIME zorganizowanego przez KIGEiT.

Prezes Łukaszewski zanaczył, że największym wyzwaniem jest brak świadomości wśród najważniejszych decydentów i liderów, że dwa megatrendy, czyli cyfryzacja i zrównoważony rozwój, są nieuniknione. Ponadto stwierdził, że dla obecnego pokolenia największe wyzwanie stanowią zmiany klimatyczne, a na rozwiązanie problemów związanych z tym aspektem trzeba liczyć nie dłużej niż jedynie około 10 następnych lat.

Firma Schneider Electric postanowiła podjąć w zakresach transformacji cyfrowej, jak i dekarbonizacji zdecydowane kroki. Opracowana strategia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ma na celu osiągnięcie przez firmę neutralności klimatycznej do 2030 r., a przez cały firmowy łańcuch dostaw do roku 2050. Już dzisiaj 80% energii elektrycznej zużywanej przez zakłady produkcyjnej całej grupy Schneider Electric pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ponad 200 zakładów nie wytwarza żadnych odpadów, które trafiałyby na wysypiska – wszystko podlega recyklingowi.

Okazuje się, że walka ze zmianami klimatycznymi w wielu aspektach nie wymaga nowych technologii, lecz zastosowania w odpowiedni sposób też tych istniejących. W tym aspekcie szczególną uwagę warto zwrócić na budynki, biura. To właśnie one będą bowiem odgrywać coraz większą rolę w zużyciu energii. Już teraz odpowiadają za 40% całej konsumpcji w Unii Europejskiej, a prezentowana wartość wciąż rośnie. Tymczasem technologie pozwalające na optymalizację zużycia energii elektrycznej bądź cieplnej czy też zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w zasilaniu biur już istnieją, a UE zapowiedziała tworzenie nowych ram prawnych, przepisów, które mają na celu zachęcić większą liczbę osób do zrobienia pierwszego kroku w kierunku dbania o planetę.

Źródło: Schneider Electric Polska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę