W jaki sposób multimetr cyfrowy zapewnia bezpieczeństwo?

Fluke

Dobrze skonstruowany multimetr cyfrowy zawsze będzie działać lepiej w trudnych warunkach niż model niższej klasy. Multimetry cyfrowe firmy Fluke są w stanie nie tylko sprostać warunkom panującym w miejscu pracy, ale także pomogą zapewnić bezpieczeństwo. 

Co to są parametry elektryczne?

Wszystko, co wykorzystuje lub przesyła energię elektryczną, ma określone parametry elektryczne. Tych parametrów dotyczą klasyfikacje i oznaczenia, takie jak kategorie CAT i stopnie ochrony IP, zgodne z normami określonymi przez wyznaczone zespoły profesjonalistów. Znajomość parametrów elektrycznych przyrządu pomaga zrozumieć, jak należy go przetestować pod kątem przydatności oraz jak zapewnić bezpieczeństwo przyrządu, swoje oraz osób w pobliżu. Przykładami parametrów elektrycznych są impedancja, prąd rozruchowy, współczynnik mocy i spadek napięcia.

Jakie są kategorie pomiarowe (CAT) multimetru?

W przypadku multimetrów cyfrowych określane są różne parametry elektryczne, dlatego należy sprawdzić, czy spełniają one wymogi odpowiedniej kategorii CAT i mają odpowiedni kod IP oraz symbol niezależnej weryfikacji, aby upewnić się, że wybrany przyrząd został przetestowany przez niezależne laboratorium i jest bezpieczny w danym zastosowaniu.

Podczas określania właściwej kategorii CAT (CAT II, CAT III lub CAT IV) należy pamiętać, aby zawsze wybierać przyrządy przystosowane do najwyższej kategorii, w której może Ci przyjść z nich korzystać, oraz wybrać taką kategorię napięcia, która będzie odpowiadać warunkom roboczym, najlepiej z zapasem. Przyrządy pomiarowe przypisane do odpowiednich kategorii CAT zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia łuku elektrycznego w ich wnętrzu. Wartości znamionowe są zazwyczaj umieszczone w pobliżu gniazd wejściowych.

O jakich środkach ostrożności należy pamiętać podczas pracy z multimetrem?

Przed wykonaniem pomiaru należy najpierw wzrokowo sprawdzić multimetr. Sprawdź, czy na przyrządzie, sondach pomiarowych i akcesoriach nie ma śladów uszkodzeń fizycznych. Upewnić się, że wszystkie wtyki są prawidłowo podłączone, i zwróć uwagę na odsłonięte elementy metalowe, a także jakiekolwiek pęknięcia w obudowie. Nie wolno używać uszkodzonego przyrządu ani uszkodzonych sond pomiarowych.

Po przeprowadzeniu kontroli wzrokowej należy sprawdzić, czy multimetr działa prawidłowo. Aby sprawdzić, czy przyrząd działa prawidłowo, należy użyć znanego źródła napięcia lub przyrządu weryfikującego, np. Fluke PRV240. Jest to wymóg norm NFPA70E (USA) i GS38 (Europa).

Praca z elektrycznością zawsze niesie ze sobą ryzyko. Przed przystąpieniem do pomiarów należy zapoznać się z zagrożeniami i zastosować odpowiednie środki ostrożności. Trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia przepięć przejściowych i błysków łuku lub wybuchów łuku.

Źródło: Fluke

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę