W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska

W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska chce, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.

Nawiązanie współpracy z tak ważnym graczem na światowej arenie nowoczesnych technologii to duży sukces Politechniki Gdańskiej. Dzięki uruchomieniu w ub. roku superkomputera „Kraken”, pozyskanie komputera kwantowego i połączenie możliwości ich obydwu dałoby nie tylko uczelni, ale całemu Gdańskowi niekwestionowanie wysoką pozycję na mapie europejskich ośrodków akademickich używających najnowocześniejszych technologii i aktywnie wspierających ich rozwój.

Z kolei dla fińskiego IQM umowa z PG jest kontynuacją strategii ekspansji koncernu na rynkach międzynarodowych, jako że Polska jest siódmym globalnym biurem firmy działającej w USA, regionie Azji i Pacyfiku oraz właśnie w Europie. Firma zatrudnia pracowników aż 47 narodowości, a obecnie koncentruje się na przyspieszeniu przyjęcia na rynek rozwiązań kwantowych dla przedsiębiorstw, instytucji badawczych i środowisk akademickich, przy jednoczesnej współpracy z interesariuszami kwantowymi. W przypadku umowy z PG efektem wspólnej pracy obydwu podmiotów ma być m.in. opracowanie nowatorskich, spersonalizowanych rozwiązań w medycynie, kryptografii i sztucznej inteligencji.

„Możliwości, które wymykają się wyobraźni”

Do podpisania porozumienia doszło w środę 29 maja 2024 r. w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. Uczelnię reprezentowali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Jerzy Proficz, dyrektor Centrum Informatycznego TASK, które na co dzień obsługuje superkomputer „Kraken”. Firmę IQM reprezentowali z kolei Mikko Valimaki, prezes IQM Finland Oy oraz Sylwia Barthel de Weydenthal, która od 1 czerwca będzie pełnić funkcję dyrektorki IQM na rynek Europy Środkowo-Wschodniej.

W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska zdjęcie w treści artykułu

Komputery kwantowe oznaczają ogólnoświatową rewolucję technologiczną, która dopiero zaczęła się rozwijać i której zamierzamy być częścią – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Ta technologia, w połączeniu z ogromną mocą obliczeniową naszego superkomputera „Krakena”, da nam możliwości rozwoju, które wręcz wymykają się wyobraźni. Co więcej, zbudowanie na Pomorzu takiego komputera będzie świetną płaszczyzną do współpracy naukowców Politechniki Gdańskiej z liderami światowego rynku nowoczesnych technologii. Ale nie tylko, bo przecież także z innymi gdańskimi uczelniami. Po pierwsze, z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie pracują wybitni teoretycy kwantowi, a po drugie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, jako że to właśnie na polu szeroko pojętej cyfryzacji medycyny moglibyśmy zaproponować bardzo dużo jako pomorskie środowisko naukowe. Mam głęboką nadzieję, że współpraca PG z IQM znacząco przybliży nas do realizacji tego ambitnego celu – dodał.

Dzięki tej ekspansji i współpracy z Politechniką Gdańską widzimy szansę na napędzanie innowacji w rozwoju kwantowym, które przyniosą bezpośrednie korzyści polskiemu ekosystemowi naukowemu, biznesowemu i przemysłowemu – powiedział Mikko Välimäki, prezes zarządu IQM Quantum Computers. – To jeden z elementów naszego zaangażowania w tworzenie globalnej społeczności kwantowej i wzmacnianie naszej pozycji jako lidera rynku współpracującego z najlepszymi zespołami badawczymi.

Jako Polka jestem podekscytowana obecnością IQM w mojej ojczyźnie oraz możliwością przewodzenia i zarazem „napędzania” przyszłości IQM w Polsce i tej części Europy – mówiła Sylwia Barthel de Weydenthal.Rozpoczynając ten nowy rozdział, z niecierpliwością czekam na bliską współpracę z naszymi partnerami, firmami i środowiskiem akademickim, aby upewnić się, że skorzystają z naszych badań i rozwiązań kwantowych – dodała.

Z dużym zainteresowaniem oczekuję na wprowadzenie do Centrum Informatycznego TASK na Politechnice Gdańskiej nowoczesnej technologii obliczeń kwantowych, jaką dysponuje firma IQM. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy nasze możliwości badawcze, pozwalając nam na podejmowanie skomplikowanych wyzwań w dziedzinach takich jak kryptografia, nauka o materiałach i sztuczna inteligencja, a także zapewni naszym studentom i Politechnice unikalne możliwości badań i rozwoju – podkreślił prof. Jerzy Proficz, dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) na PG.

Źródło: Politechnika Gdańska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę