Volkswagen i TNT o motoryzacji zasilanej prądem

Volkswagen i TNT o motoryzacji zasilanej prądem Tauron

Tauron Nowe Technologie wspólnie z Volkswagen Polska promuje rozwój elektromobilności nad Wisłą. 30 listopada przedstawiciele obu firm wzięli udział z wydarzeniu Volkswagen Media Day, podczas którego odpowiadali na pytania dziennikarzy motoryzacyjnych z całej Polski.

O rozwoju elektromobilności pod skrzydłami Taurona opowiadał uczestnikom spotkania Tomasz Jędrusik z Biura Komunikacji i Marketingu TNT. Dziennikarze mogli dowiedzieć się o początkach rozwoju tego biznesu w Grupie Tauron, liczbie działających stacji, aplikacji i elektryfikacji floty pojazdów służbowych. Warto przypomnieć, że spółka zamówiła 15 sztuk w pełni elektrycznego VW ID3. Dziesięć sztuk dotarło do firmy już we wrześniu. Na początku 2022 r. przybędzie jeszcze pięć tego typu pojazdów. To sprawi, że 25% floty będą stanowiły pojazdy elektryczne. Tauron Nowe Technologie jest jednym z wieloletnich klientów Volkswagena. Pierwsze elektryczne auta tej marki – 5 egzemplarzy e-golfa – zasiliło flotę Taurona w 2018 r.

Do kwestii elektromobilności podeszliśmy bardzo odważnie. Przypomnę, że w 2018 r. byliśmy jedną z pierwszych w Polsce firm, które na poważnie zajęły się rozbudową sieci stacji ładowania elektryków. I nie przejmowaliśmy się głosami malkontentów, którzy mówili, że elektryczne pojazdy to jedynie chwilowy kaprys ludzi zafascynowanych nowymi technologiami. Dziś, znając plany koncernów motoryzacyjnych na najbliższe lata, mówiące o stopniowym wycofywaniu się z produkcji pojazdów spalinowych, mamy pewne poczucie satysfakcji. Dzięki konsekwencji posiadamy już ponad 100 własnych stacji na południu Polski i mamy plany, żeby w najbliższych latach ten wolumen wyraźnie zwielokrotnić – powiedział Piotr Apollo, wiceprezes Taurona Nowych Technologii.

Wśród zagadnień, które szczególnie interesowały dziennikarzy biorących udział w Volkswagen Media Day, były także kwestie dotyczące sprawności i zdolności przesyłowych sieci elektroenergetycznych w kontekście upowszechniania się elektromobilności, kosztów budowy stacji ładowania czy barier stojących na drodze do lepszego wykorzystania potencjału rozwojowego branży.

Przedstawiciele koncernów zapowiedzieli zacieśnianie współpracy w dziedzinie rozwoju rynku elektromobilności. Jednym z pierwszych jej przejawów będzie integracja systemu eMap od Taurona z platformą systemową kart do ładowania samochodów Volkswagen We Charge.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę