Tauron stawia na OZE

Tauron stawia na OZE Pixabay

Tauron Zielona Energia to nowa spółka w grupie, która konsoliduje kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zielona Energia odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

– Realizując założenia Zielonego Zwrotu Taurona w zakresie budowanych nowych mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, sięgamy po zdywersyfikowane narzędzia. Stawiamy przede wszystkim na rozwój projektów farm wiatrowych z uzyskanymi już pozwoleniami na budowę, dzierżawę gruntów, wykorzystanie terenów należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych oraz akwizycję aktywów już funkcjonujących instalacji – mówi Patryk Demski, wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju. – Tauron Zielona Energia będzie stanowiła odpowiednik jednego okna dla wszystkich podmiotów planujących podjąć współpracę z Grupą Tauron w zakresie rozwoju nowych projektów OZE.

Powołanie spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych mocy zainstalowanych w OZE wynika bezpośrednio z założeń Zielonego Zwrotu Taurona. Strategia ta zakłada znaczące inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. Do 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w zielonych mocach.   

– Przed podmiotem Tauron Zielona Energia stoją ambitne cele związane ze znaczącym zwiększeniem udziału zainstalowanych mocy OZE w miksie wytwórczym Grupy. Tylko do 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć ten sukces, nawet w tak wymagającym otoczeniu rynkowym – mówi Wojciech Więcławek, prezes Zarządu Taurona Zielonej Energii.

Grunt pod budowę

Tauron Zielona Energia kontynuuje proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Firma skupia się na dzierżawie terenów zlokalizowanych głównie w województwach: śląskim, opolskim, małopolskim i dolnośląskim. Chętni do wydzierżawienia gruntów mogą zgłaszać się przez specjalny internetowy formularz. Oferta kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego, jak i firm jednoosobowych czy też pozostałych podmiotów gospodarczych i prawnych. Najbardziej poszukiwane nieruchomości  to te o powierzchni minimum 5 ha i klasie gruntu IV lub niższej. Dodatkowym atutem będzie bliska lokalizacja sieci średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilania (GPZ). W zamian firma gwarantuje atrakcyjne warunki dzierżawy, m.in. minimum 25-letni okres trwania umowy i coroczną waloryzację o wskaźnik inflacji.

Żywotność farmy fotowoltaicznej obliczana jest na około 25 lat, a farmy wiatrowej na 29 lat. Stąd w naszej ofercie znajduje się właśnie taki minimalny okres umowy dzierżawy. Poza waloryzowanym o stopę inflacji wynagrodzeniem dla właściciela Tauron będzie opłacać także podatek gruntowy i co ważne, po wygaśnięciu dzierżawy, zutylizuje istniejące instalacje fotowoltaiczne – mówi Wojciech Więcławek.

Inwestycje w OZE

W 2019 r. Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW.

Dodatkowo, w grudniu 2020 r., Tauron kupił projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać  będzie się łącznie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych. W czerwcu 2021 r. Tauron kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego, której zadaniem jest wybudowanie farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze Tauron równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 r. w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, Tauron uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Program zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana została elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono też budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 megawatów. Po jej oddaniu do użytkowania obie farmy fotowoltaiczne osiągną łączną moc 14 MW.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę