Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać hałas w autach

Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać hałas w autach Porsche Porsche

Cyfrowy asystent Sounce, stworzony przez Porsche Digital, ma wyróżniać się lepszą wykrywalnością szumów tła podczas testów podzespołów samochodu. Dzięki temu systemowi proces rozwoju i produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego ma być sprawniejszy i bardziej wydajny.

System Sounce korzysta z technologii, która – wykorzystując metody uczenia głębokiego – może niezawodnie i precyzyjnie wykrywać hałas, na przykład podczas testów wytrzymałościowych. W szczególności pozwala to odciążyć inżynierów odpowiedzialnych za rozwój, którzy normalnie muszą być osobiście obecni podczas takich testów. Asystent umożliwia również dokładniejszą dokumentację błędów i upraszcza analizę ich pierwotnych przyczyn.

Sounce pozwala niezawodne sprawdzać, jak powstaje hałas pochodzący od elementów nośnych – na bieżąco i w zróżnicowanych warunkach. Dzięki temu mamy lepsze możliwości analizy na etapie wczesnego testowania komponentów – powiedziała Patricia Rennert, szefowa działu rozwiązań przemysłowych w Porsche Digital. Testowanie akustyki oparte na sztucznej inteligencji (AI) poprawia jakość i zmniejsza koszty w szerokim zakresie zastosowań.

Dla przemysłu motoryzacyjnego i partnerów

Nowa technologia bazuje na wykrywaniu anomalii i może być wykorzystywana w różnych obszarach – na przykład podczas testów, w których liczne różne sygnały akustyczne utrudniają analogową analizę „na słuch”.

Dział rozwiązań przemysłowych Porsche Digital zaprojektował i opracował nowe rozwiązanie we współpracy z działem rozwoju Porsche, jako tzw. Software as a Service (SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa). Za obsługę technologii odpowiada Porsche Digital. Po pilotażowym wdrożeniu rozwiązanie będzie teraz oferowane klientom zewnętrznym. 

Źródło: Porsche Digital

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę