Systemy UPS nowej generacji od Vertiv

Systemy UPS nowej generacji od Vertiv Vertiv

Systemy UPS, które zaspokoją rosnące zapotrzebowanie na wysoką dostępność energii elektrycznej w środowiskach obsługujących aplikacje sztucznej inteligencji w serwerowniach i prefabrykowanych centrach danych. System UPS Vertiv Trinergy jest również dostępny jako komponent nowego rozwiązania Vertiv PowerNexus, w którym jest ściśle zintegrowany z rozdzielnicą Vertiv PowerBoard Switchgear w celu zmniejszenia zajmowanej powierzchni i ograniczenia potrzeby prowadzenia prac konserwacyjnych

Firma Vertiv wprowadziła do oferty system zasilania gwarantowanego Vertiv Trinergy w wersjach o mocy 1500, 2000 i 2500 kVA, zaprojektowany do obsługi instalowanych w centrach danych obciążeń o zmiennym poborze mocy. Producent zaprezentował także zintegrowane rozwiązanie Vertiv PowerNexus, które zapewnia oszczędność miejsca dzięki ścisłej integracji UPS-ów Trinergy i rozdzielnicy systemowej. 

Oba rozwiązania powstały, aby pomóc firmom w sprostaniu wyzwaniu związanemu z koniecznością posiadania niezawodnych systemów gwarantujących ciągłość pracy środowisk sprzętowych (a szczególnie serwerów i procesorów graficznych) obsługujących obliczenia sztucznej inteligencji. Szacowane jest, że generowane przez systemy AI/HPC globalne zapotrzebowanie centrów danych na energię elektryczną podwoi się do 2026 r.

Najbardziej wydajny system UPS firmy Vertiv w swojej klasie produktowej

Według wprowadzonej przez Uptime Institute klasyfikacji, od centrów danych klasy IV (Tier IV) oczekuje się bardzo wysokiej dostępności na poziomie 99,9994% – łączny czas ich przestoju w wyniku braku zasilania nie może przekroczyć 8 godzin w ciągu 10 lat. Dostępność zapewniana przez rozwiązanie Vertiv Trinergy wielokrotnie przewyższa tę wartość – wynosi ona 99,9999998%, co oznacza maks. 30 sekund dopuszczalnego przestoju w ciągu 10 lat. 

Tak wysoki poziom dostępności systemu oraz wydłużony czas podtrzymania uzyskano dzięki zastosowaniu innowacyjnej modularnej architektury, w której wykorzystywane są fizycznie odizolowane od siebie rdzenie o mocy 500 kW. Każdy z nich zawiera komponenty właściwe dla systemów zasilania gwarantowanego działających w topologii online (falownik, prostownik, wzmacniacz/ładowarka oraz indywidualne elementy sterujące), dzięki którym rdzenie mogą działać niezależnie od siebie, zapewniając niezawodne, nieprzerwane zasilanie nawet podczas prac konserwacyjnych.

Systemy zasilające charatekryzujące się niezawodną konstrukcją oraz dużą pojemnością i mocą mają kluczowe znaczenie dla obsługi intensywnie przetwarzających dane środowisk AI i HPC – powiedział Kyle Keeper, starszy wiceprezes w firmie Vertiv, odpowiedzialny za działalność globalnej jednostki biznesowej ds. zarządzania energią. – Wykorzystując ponad 40-letnie doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych produktów zapewniliśmy niezawodność systemów UPS Vertiv Trinergy na takim poziomie, aby były gotowe do obsługi środowisk sztucznej inteligencji obecnie i w przyszłości. Zapewniają one elastyczność ułatwiającą dostosowywanie się do różnych systemów AI oraz są zaprojektowane do płynnej integracji z różnymi głównymi i zapasowymi źródłami zasilania, bateriami litowo-jonowymi i niklowo-cynkowymi oraz alternatywnymi rozproszonymi źródłami energii, w tym ogniwami paliwowymi i akumulatorami o długim czasie działania.

Oszczędność miejsca przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania

W rozwiązaniu Vertiv Trinergy koncepcja modularności została zastosowana w dużej skali – na wszystkich poziomach architektury UPS-a. Bloki konstrukcyjne można łączyć ze sobą w celu dopasowania infrastruktury do różnych typów wdrożeń, uzyskując znaczną oszczędność miejsca dzięki niewielkim rozmiarom. Dystrybucja energii została uproszczona dzięki zastosowaniu pojedynczego punktu łączności, co redukuje konieczność stosowania wielu kabli, kołnierzy, kanałów magistrali i połączeń rozdzielczych dla wyjść zasilacza UPS. 

W przypadku systemów zasilania Vertiv Trinergy możliwa jest dodatkowa optymalizacja zajmowanego przez nie miejsca, gdy zostaną zintegrowane z rozdzielnicą Vertiv PowerBoard Switchgear – jako część nowego rozwiązania Vertiv PowerNexus, zapewniającego ścisłe połączenie obu urządzeń w jeden blok za pomocą wewnętrznych szyn. Takie podejście pozwala również ograniczyć wykorzystanie okablowania, a także skrócić czas instalacji i zmniejszyć koszty robocizny. 

Vertiv PowerNexus jest również dostępny w wersji zintegrowanej, wdrażanej w siedzibie klienta jako zasilająca instalacja modułowa (skid) lub zainstalowany w obudowie, co zapewnia elastyczność w doborze właściwego rozwiązania dla określonych potrzeb danej lokalizacji. Integracja rozwiązania Vertiv PowerNexus jest przeprowadzana w fabryce, co pozwala zaoszczędzić czas na instalacji na miejscu użytkowania. Zintegrowany system monitorowania energii i zasilania Vertiv EPMS (energy and power monitoring system) czyni całe środowisko bezpieczniejszym, bardziej niezawodnym i łatwiejszym w obsłudze od razu po uruchomieniu dzięki zapewnieniu zwiększonej widzialności i zmniejszonej liczbie połączeń. 

System zasilania gwarantowanego Trinergy może zostać objęty różnymi oferowanymi przez Vertiv usługami dotyczącymi projektu wdrożenia, jak i utrzymania przez cały cykl życia, w tym usługą Vertiv LIFE, w ramach której zbierane są dane dotyczące stanu i warunków pracy urządzenia, a następnie poddawane analizie w celu zapewnienia wykrywania incydentów i zarządzania nimi.

Regulowana dynamicznie moc i oszczędność energii

Vertiv Trinergy w trybie podwójnej konwersji zapewnia wyjątkową sprawność sięgającą 97,1%, która dodatkowo wzrasta do 99% w trybie Dynamic Online, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów operacyjnych i uczynienia dystrybucji energii bardziej efektywną. Znacząco minimalizuje to zużycie mocy przez system chłodzenia, umożliwiając ogólną redukcję całkowitego kosztu posiadania (TCO) oraz skracając czas zwrotu z inwestycji.

System Trinergy może zapewnić dodatkową oszczędność energii, a także oszczędność kosztów oraz wzrost przychodów dzięki zastosowaniu funkcji Dynamic Grid Support, która pozwala UPS-owi uczestniczyć w mechanizmie zarządzania popytem i innymi usługami w sieci elektroenergetycznej, jeśli są one dostępne.

Dzięki ulepszonemu trybowi pracy ciągłej, zasilacz UPS może pracować przez nieokreślony czas, nawet przy pełnym obciążeniu, korzystając ze źródła prądu stałego. Jest również kompatybilny z systemem magazynowania energii Vertiv DynaFlex Battery Energy Storage System (BESS), który może wykorzystywać alternatywne źródła energii do zasilania awaryjnego lub podstawowego w ramach strategii dostaw własnych zasobów mocy (Bring Your Own Power, BYOP). Realizowane w ten sposób zastąpienie generatorów diesla jako zasilania awaryjnego może przyczynić się do skrócenia średniego czasu naprawy (MTTR) oraz do dekarbonizacji.

Źródło: Vertiv

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę