System wizyjny In-Sight 2800 rozszerzony o technologię OCR

System wizyjny In-Sight 2800 rozszerzony o technologię OCR Cognex Corporation

Cognex Corporation, lider branży systemów wizyjnych, poszerzył możliwości systemu In-Sight 2800 o technologię optycznego rozpoznawania znaków (OCR – Optical Character Recognition) oparte o technologię Edge Learning. Nowe narzędzie ViDi EL Read, z łatwością odczytuje znaki i tekst z powierzchni wypukłych i błyszczących, radząc sobie także z niewystarczającym kontrastem.

In-Sight 2800 z technologią Edge Learning na nowo definiuje łatwość użytkowania, pozwalając każdemu wdrożyć aplikacje oparte o sztuczną inteligencję, niezależnie od poziomu doświadczenia – mówi Lavanya Manohar, wiceprezes Cognex Vision Systems. – ViDi EL Read nie wymaga bowiem skomplikowanego programowania. Zamiast tego, wykorzystuje do nauki istniejące przykłady wizualne. Znacznie upraszcza to proces tworzenia modeli OCR do rozpoznawania znaków z wymagających powierzchni, czy nawet takich, które odczytują wiele linii tekstu jednocześnie.

Dzięki temu rozwiązaniu, firmy z branży spożywczej mogą łatwo odczytywać daty ważności na opakowaniach różnego typu, weryfikując w ten sposób świeżość produktów i unikając konieczności ich wycofania. Producenci urządzeń medycznych oraz firmy farmaceutyczne mają z kolei możliwość rozpoznawania dat i kodów seryjnych, by zachować ważność szczepionek i utrzymać standardy medyczne. Wykorzystując technologię OCR, producenci pojazdów elektrycznych mogą usprawnić ich weryfikację oraz śledzenie poprzez szybką lokalizację i możliwość odczytania indywidualnych kodów alfanumerycznych, które są laserowo grawerowane na spodzie baterii. Firmy logistyczne mogą zastosować możliwość odczytania kodu i tekstu z różnych opakowań, by zapewnić prawidłową dostawę i zapobiec zwrotom.

System wizyjny In-Sight 2800 rozszerzony o technologię OCR zdjęcie w treści artykułu

Konfiguracja aplikacji OCR może być czasochłonna i wymagać wielu godzin programowania przez wysoko wykwalifikowanych inżynierów, co uniemożliwia wielu firmom zautomatyzowanie tego typu kontroli. Korzystając z narzędzia ViDi EL Read, modele są konfigurowane i wdrażane bezpośrednio na urządzeniu w ciągu kilku minut przy użyciu zaledwie 10 przykładowych obrazów. Dokładność wyników jest mierzona przez wskaźnik pewności, który jest wyświetlany pod każdym z wytrenowanych znaków, oferując w czasie rzeczywistym wizualną informację zwrotną i pewność niezawodnej identyfikowalności w całym łańcuchu dostaw.

System wizyjny In-Sight 2800 został zaprojektowany do rozwiązywania złożonych aplikacji klasyfikacyjnych, a jego premiera miała miejsce w kwietniu 2022 r. Dodatkowe narzędzia są obecnie w fazie rozwoju i mają zostać udostępnione w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Cognex Corporation

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę