Światłowód o rekordowej prędkości transferu danych i niskim zużyciu energii

Światłowód z rekordowym transferem i niskim zużyciu energii Pixabay

Międzynarodowy zespół naukowców ustanowił nowy rekord prędkości transferu danych dla standardowego światłowodu, osiągając 1,7 petabita na sekundę, co odpowiada ponad 10 milionom szybkich domowych połączeń internetowych.

Naukowcy z Australii, Japonii, Włoch i Holandii wykorzystali światłowód zawierający 19 rdzeni, które udało się zmieścić w przewodzie o standardowej średnicy 125 mikrometrów (0,125 mm). Dodajmy, że taką mniej więcej grubość ma ludzki włos. Odległość między rdzeniami wynosi zaledwie 0,018 mm.

Rekordowy transfer danych o prędkości 1,7 Pbit/s przeprowadzony został na odległość 63,5 km. Chociaż, żeby być w pełni uczciwym, należy przypomnieć, że przed rokiem skandynawskim uczonym udało się zrealizować transfer danych z prędkością 1,84 Pbit/s, jednak obecne rozwiązanie jest pod względem technologicznym znacznie bliżej wdrożenia.

W celu osiągnięcia wysokiej gęstości rdzeni zastosowano losowo sprzężony światłowód wielordzeniowy, a także cyfrowe przetwarzanie sygnału MIMO (multiple input multiple output) w celu wyeliminowania zakłóceń sygnału między rdzeniami. 

W przeprowadzonym teście uzyskano nie tylko rekordową transmisję danych przez światłowód o standardowej średnicy okładziny, ale również osiągnięto najdłuższy na świecie dystans transmisji danych o przepustowości 1 petabita na sekundę lub większej. Uzyskany wynik pokazuje też możliwość znacznego zmniejszenia zużycia energii przez cyfrowe przetwarzanie sygnału MIMO w systemach transoceanicznych w porównaniu z transmisją światłowodową wielomodową.

Coraz większe prędkości transmisji danych nie będą wprawdzie zauważalne w naszych domowych sieciach, pozwolą jednak na sprawniejszą komunikację między centrami danych, wieżami telefonii komórkowej czy też pomiędzy kontynentami. Według twórców światłowodu wykorzystana w tym rozwiązaniu technologia będzie mogła być wykorzystana w podmorskich kablach w ciągu 5 do 10 lat.

Rekordowy światłowód został zrealizowany przez grupę naukowców z National Institute of Information and Communications Technology (Japonia) i Sumitomo Electric Industries (Japonia) we współpracy z Uniwersytetem Technologicznym w Eindhoven, Uniwersytetem L’Aquila i Uniwersytetem Macquarie w Sydney.

Źródło: Uniwersytet Macquarie, NICT

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę