Superkomputer o potwierdzonej mocy ponad 1 EksaFLOPS
Dziś ludzkość oficjalnie wkracza w Erę Eksaskalarną, a jednocześnie firma AMD osiąga kolejny kamień milowy. Procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct napędzają superkomputer Frontier, czyli pierwszą maszynę na świecie, która przekroczyła barierę 1 EksaFLOPS mocy obliczeniowej.
– Superkomputer Frontier napędzany przez technologie AMD i HPE reprezentuje gigantyczny krok naprzód zarówno dla nauki, jak i w branży wydajnych systemów obliczeniowych. Nasza współpraca z AMD była szczególnie ważna przy wdrożeniu wiodącej platformy na świecie w dziedzinie nauki obliczeniowej, a ten superkomputer zapewnia naukowcom wydajność, jakiej potrzebują, żeby prowadzić badania z korzyścią dla całej ludzkości. Było to możliwe dzięki połączeniu wydajności procesorów AMD i akceleratorów AMD Instinct z ulepszoną otwartą platformą programistyczną AMD ROCm 5 – mówił Bronson Messer, dyrektor ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility.
Najnowsze edycje list Top500 i Green500 klasyfikują na trzeciej pozycji superkomputer LUMI, który także za sprawą AMD EPYC i AMD Instinct osiąga poziom mocy 152 PetaFLOPS i efektywności 51,63 GigaFLOPS na Wat. Z kolei systemy Adastra i GENCI-CINES to odpowiednio numer 10 w klasyfikacji Top500 i numer 4 w Green500.
AMD napędza aż 4 najbardziej efektywne superkomputery na świecie, 8 w pierwszej dziesiątce i aż 17 w pierwszej dwudziestce Green500. Na liście Top500 są już 94 systemy na bazie rozwiązań AMD i to 95-procentowy wzrost rok do roku. Ponad połowa spośród 38 nowych systemów na liście Top500 jest napędzana technologią AMD.
To pierwsza edycja, na której pojawiły się akceleratory AMD Instinct i to od razu na 7 pozycjach o sumarycznej mocy 1,329 EksaFLOPS, czyli prawie tyle samo (1,337), co łączna moc wszystkich innych systemów z akceleratorami obliczeniowymi razem wziętych.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Inne
Czy za 5 lat sztuczna inteligencja będzie zarządzać produkcją?
Zdaniem liderów sektora produkcyjnego przed końcem obecnej dekady dojdzie do sytuacji, w której fabryki będą mogły zarządzać swoją produkcją jedynie za pomocą sztucznej inteligencji – tak wynika z badania Siemens – Next-Gen Industrial AI, które zostało przeprowadzone w 2021 r. Co więcej, zdaniem menedżerów, do 2025 r. zaczną działać pierwsze, w pełni zautomatyzowane, inteligentne fabryki. To pokazuje, jak ważne jest, aby już teraz przygotować się na możliwości, które stwarza zastosowanie sztucznej inteligencji na produkcji.
Na początku 2023 r. spodziewane jest uruchomienie superkomputera o mocy ponad 2 EksaFLOPS, czyli amerykańskiego El Capitan, który również będzie bazować na CPU i GPU firmy AMD.
Źródło: AMD