Superkomputer o potwierdzonej mocy ponad 1 EksaFLOPS

Superkomputer o potwierdzonej mocy ponad 1 EksaFLOPS AMD

Dziś ludzkość oficjalnie wkracza w Erę Eksaskalarną, a jednocześnie firma AMD osiąga kolejny kamień milowy. Procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct napędzają superkomputer Frontier, czyli pierwszą maszynę na świecie, która przekroczyła barierę 1 EksaFLOPS mocy obliczeniowej.

Superkomputer Frontier napędzany przez technologie AMD i HPE reprezentuje gigantyczny krok naprzód zarówno dla nauki, jak i w branży wydajnych systemów obliczeniowych. Nasza współpraca z AMD była szczególnie ważna przy wdrożeniu wiodącej platformy na świecie w dziedzinie nauki obliczeniowej, a ten superkomputer zapewnia naukowcom wydajność, jakiej potrzebują, żeby prowadzić badania z korzyścią dla całej ludzkości. Było to możliwe dzięki połączeniu wydajności procesorów AMD i akceleratorów AMD Instinct z ulepszoną otwartą platformą programistyczną AMD ROCm 5 – mówił Bronson Messer, dyrektor ds. nauki w Oak Ridge Leadership Computing Facility.

Najnowsze edycje list Top500 i Green500 klasyfikują na trzeciej pozycji superkomputer LUMI, który także za sprawą AMD EPYC i AMD Instinct osiąga poziom mocy 152 PetaFLOPS i efektywności 51,63 GigaFLOPS na Wat. Z kolei systemy Adastra i GENCI-CINES to odpowiednio numer 10 w klasyfikacji Top500 i numer 4 w Green500.

AMD napędza aż 4 najbardziej efektywne superkomputery na świecie, 8 w pierwszej dziesiątce i aż 17 w pierwszej dwudziestce Green500. Na liście Top500 są już 94 systemy na bazie rozwiązań AMD i to 95-procentowy wzrost rok do roku. Ponad połowa spośród 38 nowych systemów na liście Top500 jest napędzana technologią AMD.

To pierwsza edycja, na której pojawiły się akceleratory AMD Instinct i to od razu na 7 pozycjach o sumarycznej mocy 1,329 EksaFLOPS, czyli prawie tyle samo (1,337), co łączna moc wszystkich innych systemów z akceleratorami obliczeniowymi razem wziętych.

Na początku 2023 r. spodziewane jest uruchomienie superkomputera o mocy ponad 2 EksaFLOPS, czyli amerykańskiego El Capitan, który również będzie bazować na CPU i GPU firmy AMD.

Źródło: AMD

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę