Skrócenie czasu przestojów? To możliwe

Jak skrócić czas przestoju na skutek braku zasilania Danfoss

Bez względu na to, jak krótkie są przerwy w zasilaniu, każde z nich nieuchronnie wpływa na wydajność procesu produkcyjnego. Można temu zaradzić. Teraz dużo łatwiej utrzymać niezawodne działanie krytycznych procesów. Silniki indukcyjne sterowane przez przetwornice częstotliwości VLT mogą szybciej wrócić do normalnej pracy po zaniku zasilania, a to wszystko dzięki ulepszonej funkcji startu w locie.

Funkcja startu w locie pozwala "złapać" silnik, który obraca się swobodnie z powodu zaniku zasilania. Jest szczególnie przydatna w przypadku wirówek i wentylatorów. Start w locie umożliwia synchronizację napędu z silnikiem pracującym, który obraca się z pewną prędkością w dowolnym kierunku. Zapobiega to wyłączeniu awaryjnemu na skutek przeciążenia. Minimalizuje również obciążenia mechaniczne systemu, ponieważ nie ma nagłych zmian prędkości obrotowej silnika podczas ponownego uruchamiania przetwornicy.

Nowa ulepszona funkcja startu w locie może być stosowana w przypadku silników indukcyjnych pracujących przy prędkościach do 132 Hz z VLT AutomationDrive FC 302, VLT AQUA Drive FC 202, VLT Refrigeration Drive FC 103 lub VLT HVAC Drive FC 102 w trybie VVC+. Nowy funkcja jest aktywna również w VLT AutomationDrive FC 302,, podczas pracy w trybie Flux.

W przypadku silników indukcyjnych pracujących przy prędkościach powyżej 132 Hz funkcja startu w locie będzie działać jak poprzednio. Korzyści z jej ulepszonej wersji to: brak przeciążenia silnika przy starcie, do 4 razy szybszy powrót do normalnego działania oraz zmniejszenie obciążenia mechanicznego systemu przy starcie.

Źródło: Danfoss

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę