Rolka umożliwiająca wielokrotną zmianę kierunku prowadzenia linki

Rolka umożliwiająca zmianę kierunku prowadzenia linki steute

Wyłączniki linkowe bezpieczeństwa są powszechnie stosowane jako zamienniki przycisków awaryjnych, zwłaszcza w przypadku przenośników taśmowych: jedno pociągnięcie za linkę wystarczy do bezpiecznego zatrzymania maszyny. Tak długo jak przenośnik taśmowy ma prosty przebieg – jak to zwykle bywa – linkę można łatwo poprowadzić i wstępnie naprężyć na dystansie nawet do 2 x 100 metrów. Do tego celu można wykorzystać specjalne śruby z otwartym lub zamkniętym oczkiem, które można znaleźć w wśród akcesoriów oferowanych przez firmę steute.

Jak jednak można zrealizować funkcję zatrzymania awaryjnego zgodnie z obowiązującymi normami i jednocześnie w sposób zapewniający łatwą obsługę, gdy przenośnik porusza się po zakrętach lub gdy mamy do czynienia z innymi, rozległymi i nieliniowymi obszarami niebezpiecznymi? Takie pytanie zadał firmie steute producent lotniskowych przenośników bagażowych. Konstruktorzy z działu steute Controltec opracowali proste i skuteczne rozwiązanie, które zostało teraz dodane do szerokiej gamy akcesoriów współpracujących z wyłącznikami linkowymi steute: jest to rolka Multiflex 4R.

Rolka umożliwiająca wielokrotną zmianę kierunku prowadzenia linki zdjęcie w treści artykułu

Linka jest prowadzona przez specjalną głowicę akcesorium, którą można dowolnie obracać. Dlatego Multiflex 4R umożliwia prowadzenie linek nawet po zakrzywionych trasach przenośników. Najważniejsza korzyść płynąca z wykorzystania rolek jest taka, że nawet przy wielokrotnych zmianach kierunku prowadzenia linki tarcie jest minimalne, a to dzięki obrotowym wałeczkom zabudowanym w głowicy akcesorium. Wymagana przez normę DIN EN 60947-5-5 maksymalna siła aktywująca wynosząca 200 N, przy maksymalnym ugięciu linki określonym na 400 mm, jest łatwo osiągalna. Ciągnięcie za linkę w celu uruchomienia funkcji zatrzymania awaryjnego jest wygodne, jej zużycie jest minimalne, a bieg nawet dłuższych linek można wielokrotnie zmieniać, co nie skutkuje zwiększaniem siły aktywującej.

Gwint M8 w stopce rolki Multiflex 4R umożliwia prosty i uniwersalny montaż tego akcesorium. Alternatywnie można je mocować do standardowych systemów profili aluminiowych z wykorzystaniem nakrętek szczelinowych, co może być najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku np. systemów przenośnikowych służących do transportu paczek i bagażu.

Rolka umożliwiająca wielokrotną zmianę kierunku prowadzenia linki zdjęcie w treści artykułu

Taśmociągi wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu – na przykład przy drążeniu tuneli, gdzie wykorzystywane są do transportu nadkładu. Funkcję zatrzymania awaryjnego zapewniają w tym przypadku solidne wyłączniki linkowe bezpieczeństwa. Czasami przenośniki muszą pokonywać w tunelach łuki i wtedy wykorzystanie rolek Multiflex 4R stanowi idealne rozwiązanie, ułatwiając prowadzenie linki na zakrętach.

Źródło: steute

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę