Robot Stan sam zaparkuje samochód

Stanley Robotics

Firma Stanley Robotics stworzyła autonomicznego robota o imieniu Stan, którego zadaniem będzie samodzielne parkowanie samochodów. Stan obecnie jest testowany na londyńskim lotnisku Gatwick, gdzie na parkingu, na którym standardowo mieści się ok. 170 samochodów, jest w stanie zaparkować ich nawet o 100 więcej.

Autonomiczny robot Stan pozwoli nie tylko dużo bardziej efektywnie wykorzystać przestrzeń parkingową, ale również zaoszczędzić czas i nerwy kierowców, którzy nie będą zmuszeni poszukiwać wolnego miejsca na parkingu, ani też po zaparkowaniu na odległym miejscu iść z ciężkimi bagażami do wejścia. Wystarczy tylko, poprzez odpowiednią aplikację, zarezerwować wcześniej robota i zostawić mu auto w specjalnej strefie niedaleko wejścia do lotniska.

Stamtąd już robot Stan samodzielnie odholuje auto na wolne miejsce parkingowe, wykorzystując specjalną platformę, która wsuwana jest pod koła samochodu i unosi je kilka centymetrów nad ziemią. Co ważne, nie ma potrzeby pozostawiania otwartych drzwi czy też kluczyka do auta.

W momencie pozostawienia samochodu Stanowi, właściciel auta skanuje swoją kartę pokładową, dzięki czemu system wie, kiedy powróci on z podróży. Uwzględniając ewentualne opóźnienie samolotu autonomiczny robot podstawi auto do specjalnej strefy odbioru samochodów we właściwym momencie.

Według twórców autonomicznego robota do parkowania, Stan będzie w stanie poradzić sobie z różnymi rodzajami samochodów. Ograniczeniem jest jedynie maksymalna długość nadwozia, która nie może przekraczać 5 metrów, oraz jego masa całkowita do 3 ton. Dzięki systemowi czujników Stan wybiera optymalną drogę oraz poszukuje wolnego miejsca, unikając przy okazji kolizji. Brak kierowców pozwoli na zaparkowanie aut znacznie bliżej siebie, co w efekcie pozwoli na zaoszczędzenie nawet 50% miejsca. Kolejną zaletą Stana jest możliwość działania zarówno w zamkniętych parkingach, jak i na zewnątrz bez względu na panującą pogodę.

Jeśli testy wypadną pozytywnie, w kwietniu mogą rozpocząć się przygotowania do wydzielenia części parkingowej, w której za parkowanie aut odpowiedzialny będzie autonomiczny system. Niezbędne będzie usunięcie różnych elementów, m.in. słupów oświetleniowych czy różnego rodzaju barierek, które mogą przeszkadzać w poruszaniu się Stanowi. Władze lotniska Gatwick planują uruchomienie nowego systemu parkingowego już we wrześniu br.

Podobny system parkingowy, wykorzystujący autonomicznego robota Ray, jest testowany obecnie na parkingu lotniska w Düsseldorfie.

Źródło: Stanley Robotics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę