Robot KUKA automatyzuje operowanie wtryskarką

Kuka

Na bazie robota KUKA z serii KR AGILUS firma robomotion opracowała elastyczny moduł robota do produkcji metodą wtryskową. Jest on stosowany w firmie Gindele w mieście Pforzheim na południu Niemiec, gdzie optymalizuje wieloetapowy proces obróbki trwałych sztućców z tworzywa sztucznego.

Zautomatyzowane wytwarzanie za pomocą modułu robota do produkcji metodą wtryskową

Odejście od produktów jednorazowych na rzecz zrównoważonej konsumpcji. Taki cel postawili sobie studenci Szkoły Wyższej w Reutlingen w ramach realizowanego projektu. Poszukiwali oni alternatywy dla jednorazowych sztućców na targach. W ten sposób pod kierownictwem prof. dr. Steffena Rittera powstały sztućce wielokrotnego użytku wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Spełniają one wszystkie wymogi przemysłu spożywczego, są wielofunkcyjne i trwałe. Wytwarzanie w firmie Gindele w pobliżu miasta Pforzheim na południu Niemiec odbywa się za pomocą modułu robota do produkcji metodą wtryskową.

Robot do wtryskarek zapewnia dużą liczbę sztuk i głębokość przetworzenia

Pierwotny projekt realizowany w szkole wyższej stał się w międzyczasie wielkim sukcesem. Popyt na sztućce wielokrotnego użytku rośnie i trzeba zwiększać liczbę sztuk. - W przypadku takich złożonych produktów i dużej liczby sztuk produkcja konieczne musi zostać zautomatyzowana - mówi Steffen Ritter. W związku z tym Szkoła Wyższa w Reutlingen, firma Gindele, firma robomotion i firma KUKA połączyły swoje siły – i pokazują, jak funkcjonuje moduł „flexobot” w rzeczywistym świecie produkcyjnym przedsiębiorstwa zajmującego się wtryskiwaniem.

Elastyczna instalacja automatyczna dla przemysłu tworzyw sztucznych

W firmie Gindele wysokiej jakości tworzywo sztuczne jest odlewane we wtryskarce do pożądanego kształtu sztućców. Wyróżniający się wysoką elastycznością moduł robota flexobotfirmy robomotion przejmuje zarówno operowanie wtryskarką, jak i kosztowną dalszą obróbkę. Obejmuje ona na przykład usuwanie nadlewu, kontrolę jakości za pośrednictwem systemu Vision i montaż. W module zintegrowany jest robot KUKA do wtryskarek z serii KR AGILUS, stanowiący niejako serce instalacji.

Moduł robota do produkcji metodą wtryskową wieńczy kosztowny proces obróbki 

Współpraca między robotem a obrabiarkami i wtryskarkami ma ogromny potencjał. Dzięki sześciu osiom KR AGILUS jest bardzo elastyczny i może pewnie chwytać również złożone elementy. Robot do wtryskarek pobiera uformowane sztućce i doprowadza je do kontroli w systemie Vision. Ponieważ element jest jeszcze bardzo gorący, zostaje najpierw odstawiony do ostygnięcia. Po ostygnięciu robot ponownie chwyta element i usuwa nadlew. W tym celu robot KUKA jest wyposażony w chwytak wydrukowany w technologii 3D.

Źródło: KUKA

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę