elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Rewolucja w trójwymiarowym ruchu robotów

igus
Reklama
Reklama

Aby zapewnić bezpieczne, łatwe i kompaktowe prowadzenie przewodów w robotach przemysłowych podczas ruchu, firma igus opracowała czterowymiarowy e-prowadnik triflex TRX. Nowa konstrukcja zastępuje klasyczne zestawy węży robotów i systemy odciągu.

Jej cecha szczególna to 40-procentowa długość odciągu zapewniona dzięki unikatowemu mechanizmowi teleskopowemu wewnątrz prowadnika. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić miejsce na trzeciej osi swojego robota, do 83% masy i obniżyć wysokie koszty systemów odciągu. Trójwymiarowe e-prowadniki triflex R firmy igus są szeroko stosowane w przemyśle w celu bezawaryjnego prowadzenia przewodów i węży na robotach. Systemy odciągu były dotychczas stosowane na trzeciej osi, aby zapewnić brak powstawania pętli, które utrudniają pracę robota.

Reklama

Jednak osie w robotach oferują coraz mniej miejsca, dlatego potrzebne było nowe rozwiązanie - mówi Daniel Marzec, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za systemy e-prowadnikowe w firmie igus Sp. z o.o. System triflex TRX został opracowany w oparciu o e-prowadnik triflex R. Jest to czterowymiarowy e-prowadnik, w którym system odciągu jest już zintegrowany. – Dzięki TRX stworzyliśmy prowadnik oszczędzający miejsce, który można zamocować bezpośrednio i kompaktowo na trzeciej osi. Zasilanie skręca się, wydłuża i skraca spiralnie jak w wysuwanym teleskopie  nawet do 40%.

W tym cel firma igus stawia na system złącz śrubowych w unikalnym mechanizmie, jak również na zintegrowaną opaskę resetującą. Taśma raz po raz przywraca ogniwa prowadnika do punktu wyjścia, dzięki czemu można regulować siłę odciągu. Przewody są umieszczone w prowadniku w formie spirali i bezpiecznie prowadzone podczas ruchu za pomocą prowadnika. Dodatkowo przewody i węże są zamocowane w środku TRX tak, że nie opuszczają swojej pozycji, gdy prowadnik jest ciągnięty.

Reklama

W porównaniu z innymi systemami odciągu użytkownik oszczędza do 83% masy i zajmuje mniej niż połowę miejsca. W ten sposób można jeszcze bardziej zwiększyć wydajność robota, a dzięki rezygnacji z dodatkowego systemu odciągu, znacznie obniżyć koszty. TRX może być łatwo podłączony do istniejących prowadników triflex R serii TRE. Podobnie jak w przypadku triflex R, przewody można szybko umieścić w e-prowadniku.

Źródło: igus

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama