Rewolucja w trójwymiarowym ruchu robotów

Rewolucja w trójwymiarowym ruchu robotów igus

Aby zapewnić bezpieczne, łatwe i kompaktowe prowadzenie przewodów w robotach przemysłowych podczas ruchu, firma igus opracowała czterowymiarowy e-prowadnik triflex TRX. Nowa konstrukcja zastępuje klasyczne zestawy węży robotów i systemy odciągu.

Jej cecha szczególna to 40-procentowa długość odciągu zapewniona dzięki unikatowemu mechanizmowi teleskopowemu wewnątrz prowadnika. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić miejsce na trzeciej osi swojego robota, do 83% masy i obniżyć wysokie koszty systemów odciągu. Trójwymiarowe e-prowadniki triflex R firmy igus są szeroko stosowane w przemyśle w celu bezawaryjnego prowadzenia przewodów i węży na robotach. Systemy odciągu były dotychczas stosowane na trzeciej osi, aby zapewnić brak powstawania pętli, które utrudniają pracę robota.

Jednak osie w robotach oferują coraz mniej miejsca, dlatego potrzebne było nowe rozwiązanie - mówi Daniel Marzec, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za systemy e-prowadnikowe w firmie igus Sp. z o.o. System triflex TRX został opracowany w oparciu o e-prowadnik triflex R. Jest to czterowymiarowy e-prowadnik, w którym system odciągu jest już zintegrowany. – Dzięki TRX stworzyliśmy prowadnik oszczędzający miejsce, który można zamocować bezpośrednio i kompaktowo na trzeciej osi. Zasilanie skręca się, wydłuża i skraca spiralnie jak w wysuwanym teleskopie  nawet do 40%.

W tym cel firma igus stawia na system złącz śrubowych w unikalnym mechanizmie, jak również na zintegrowaną opaskę resetującą. Taśma raz po raz przywraca ogniwa prowadnika do punktu wyjścia, dzięki czemu można regulować siłę odciągu. Przewody są umieszczone w prowadniku w formie spirali i bezpiecznie prowadzone podczas ruchu za pomocą prowadnika. Dodatkowo przewody i węże są zamocowane w środku TRX tak, że nie opuszczają swojej pozycji, gdy prowadnik jest ciągnięty.

W porównaniu z innymi systemami odciągu użytkownik oszczędza do 83% masy i zajmuje mniej niż połowę miejsca. W ten sposób można jeszcze bardziej zwiększyć wydajność robota, a dzięki rezygnacji z dodatkowego systemu odciągu, znacznie obniżyć koszty. TRX może być łatwo podłączony do istniejących prowadników triflex R serii TRE. Podobnie jak w przypadku triflex R, przewody można szybko umieścić w e-prowadniku.

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę