Rewolucja w inżynierii: konfigurator w technice przemieszczeń liniowych

Rewolucja w inżynierii: konfigurator od Bosch Rexroth Bosch Rexroth

Dzięki całościowemu, ukierunkowanemu na klienta podejściu firma Bosch Rexroth wyznacza nowe standardy cyfrowej konfiguracji produktów przemysłowych. Zintegrowane, oparte na przeglądarce internetowej narzędzia, które są dostępne na dynamicznej stronie internetowej, w sposób intuicyjny przeprowadzają specjalistów ds. inżynierii mechanicznej i przemysłowej przez wszystkie etapy procesu, od pomysłu po złożenie zamówienia, w ciągu zaledwie kilku minut. Pierwszym z tych narzędzi jest konfigurator cylindrów elektromechanicznych.

Działy zajmujące się projektami konstrukcyjnymi i technologią odczuwają coraz większą presję na obniżenie kosztów i przyspieszenie procesów. W związku z tym muszą coraz szybciej planować, projektować, precyzować i optymalizować elementy mechaniczne i części instalacji przemysłowych. Ponadto pokolenie przyzwyczajone do smartfonów oczekuje narzędzi inżynieryjnych, z których można korzystać na dowolnym urządzeniu. Narzędzia te powinny być łatwe w obsłudze i oparte na nowoczesnych portalach firma-klient (B2C).

Architektura jednej strony

Internetowy konfigurator cylindrów elektromechanicznych, który został gruntownie zmodernizowany, spełnia te złożone wymagania rynku. Podstawą jest tzw. architektura jednej strony. Oznacza to, że cały proces od wyboru produktu do złożenia zamówienia, a także różne aspekty projektu i funkcjonalności, są przedstawione w jednym dokumencie HTML, a wymagana treść jest do niego dynamicznie dodawana.

Internetowy konfigurator skraca do kilku minut czas upływający od przedstawienia pomysłu do złożenia zamówienia na niestandardowy cylinder mechaniczny. Dlatego firma Bosch Rexroth obsługuje cały łańcuch procesów, od sporządzenia projektu wstępnego i szczegółowego oraz planu, włącznie z informacjami o cenach i dostawach, po bezpośrednie złożenie zamówienia poprzedzone pobraniem modeli CAD i kart katalogowych. Czynności, które wcześniej zajmowały dużo czasu, takie jak wstępne spotkania, zatwierdzanie i przedstawianie ofert lub alternatywne kalkulacje oparte na innych parametrach, nie są już potrzebne lub trwają dużo krócej. 

Z myślą o maksymalnym zwiększeniu wydajności nowy konfigurator umożliwia wybór spośród około 3000 cylindrów elektromechanicznych w wielu odmianach. Informacje o poszczególnych komponentach są zapisywane i inteligentnie ze sobą łączone, co ogranicza liczbę interakcji do minimum. Punktem wyjścia podczas ogólnego definiowania produktu zgodnego z wybranym zastosowaniem są ustawione fabrycznie wartości związane z miejscem instalacji, zamocowaniem i obciążeniem, a także przemieszczeniem, długością cyklu i napędem. Podczas wybierania lub wprowadzania parametrów dane bazowe wyświetlane w zakładkach graficznych są automatycznie modyfikowane w odpowiedni sposób. Szczegółowy widok umożliwia doprecyzowanie projektu.

Wynik dostępny w czasie rzeczywistym przedstawia bieżący status projektu wraz z modelem 3D udostępnianym również „na żywo”, z zastosowaniem prawdziwych danych CAD. Gdy wprowadzimy pierwsze informacje, konfigurator poleci odpowiednie produkty, które również będą na bieżąco korygowane na wszystkich etapach procesu. Gdy klikniemy produkt, konfigurator natychmiast wyświetli jego specyfikacje techniczne i konfiguracje. 

Nowe języki i funkcje

Bieżący projekt można zapisać i udostępnić za pomocą odsyłacza, co ułatwia elastyczną pracę zespołową. Narzędzie jest również zoptymalizowane pod kątem tabletów.

Konfigurator cylindrów elektromechanicznych jest ciągle rozszerzany o nowe języki i funkcje, takie jak filtry, grupy użytkowników i wizualizacje. W przyszłości firma Bosch Rexroth będzie nadal rozszerzać funkcjonalność swoich zintegrowanych konfiguratorów internetowych. Dotyczy to zarówno techniki przemieszczeń liniowych, jak i innych dziedzin.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę