Ramię robota inspirowane ośmiornicą

TechSpot

Naukowcy stworzyli miękkie ramię robota, które przypomina formę macki ośmiornicy, zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonalności. Osiągnięta zręczność urządzenia jest godnym uwagi krokiem naprzód w dziedzinie tzw. miękkiej robotyki.

Fachowcy związani z robotyką są pełni fascynujących pomysłów, które mogłyby uczynić świat o wiele wygodniejszym, nawet jeśli budzi to uzasadnione obawy dotyczące potencjalnego negatywnego wpływu na tych, którzy wkrótce zostaną zastąpieni robotami.

W międzyczasie naukowcy eksperymentują czerpiąc inspirację z natury. Zespół inżynierów z Harvardu stworzył ramię robota Festo Tentacle Gripper, które naśladuje mackę ośmiornicy i posiada zdolność np. otwierania słoików. Ramię ma zwężającą się konstrukcję i dwa rzędy przyssawek, które pomagają mu utrzymać przedmiot niezależnie od jego tekstury. Może również zginać się do wewnątrz, podobnie jak ramię ośmiornicy. Festo Tentacle Gripper może w prosty sposób chwytać, unosić i uwalniać różnej wielkości i budowy przedmioty.

© Finder

Źródło: TechSpot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę