elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Przejście na oświetlenie LED może pomóc dużo zaoszczędzić

Pixabay
Reklama
Reklama

Według analiz Signify, całkowite przejście na oświetlenie LED tylko w trzech obszarach związanych z budżetami publicznymi – oświetleniu drogowym i ulicznym, służbie zdrowia i segmencie edukacji – pomogłoby Polsce osiągnąć roczne oszczędności energii elektrycznej w wysokości 1 168 milionów zł.

Zużycie energii elektrycznej zmniejszyłoby się o 3 134 GWh rocznie, co stanowi ponad 2.23 miliony ton dwuletnku węgla, którego można uniknąć. To równowartość tego, jaką 102 miliony w pełni wyrośniętych drzew może pochłonąć w ciągu roku lub rocznej emisji dwutlenku węgla przez ponad 770 tysięcy samochodów z silnikiem spalinowym.

Przejście na technologię LED nie wymaga dużych nakładów finansowych

Przejście na technologię LED jest jedną z najłatwiejszych renowacji, która nie wymaga dużych nakładów kapitałowych i ma szybki czas realizacji oraz zwrotu z inwestycji dzięki znacznej redukcji zużycia energii i obniżeniu kosztów utrzymania. W 2006 r. oświetlenie oparte na technologiach konwencjonalnych odpowiadało za 19% światowego zużycia energii elektrycznej. Do 2018 r. wskaźnik ten spadł do 13% ze względu na proces przechodzenia na oświetlenie LED. Szacuje się, że do 2030 r. Dzięki procesowi „LEDyfikacji” i wykorzystaniu technologii Internetu Rzeczy udział oświetlenia ma spaść do 8%. W tym samym czasie liczba punktów świetlnych wzrośnie o około 35%.

Korzyści z wdrożenia technologii LED

Całkowite przejście na oświetlenie LED w trzech obszarach zastosowań - w oświetleniu drogowym i ulicznym, służbie zdrowia i segmencie edukacji, pozwoliłoby Polsce na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 3 134 GWh rocznie.

Reklama

W dziedzinie oświetlenia drogowego i ulicznego na 4 mln opraw w Polsce tylko około 20% z nich zostało już zmodernizowanych do technologii LED. Średnia dla Europy Środkowo-Wschodniej to 27%. Pozostawia to miejsce na duże oszczędności energii takie jak: roczna redukcja zużycia energii elektrycznej o 1 577 GWh (redukcja o 70%), roczna redukcja kosztów energii elektrycznej o 587.7 mln zł (redukcja o 70%) oraz redukcja śladu węglowego o 1.12 mln ton dwutlenku węgla. 

Reklama

W segmencie opieki zdrowotnej w Polsce zainstalowano ponad 1.2 miliona konwencjonalnych opraw oświetleniowych, które wymagają wymiany. Przejście na technologię LED pozwoliłoby na: roczną redukcję zużycia energii elektrycznej o 335 GWh (redukcja o 70%), roczną redukcję kosztów energii elektrycznej o 132.3 mln zł (redukcja o 70%) oraz uniknięcie 253 tysiące ton dwutlenku węgla.

W przypadku szkół przejście na technologię LED to nie tylko redukcja kosztów energii elektrycznej, ale przede wszystkim znaczna poprawa warunków nauki, komfortu wzroku ucznia i nauczyciela. Z prawie 15 milionów opraw oświetleniowych w szkołach i na uczelniach w Polsce tylko 8% zostało zmodernizowanych do technologii LED (przy średniej w Europie Środkowo-Wschodniej 7%) Kolejna zmiana mogłaby przyczynić się do: rocznego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 1201 GWh (redukcja o 60%), rocznej redukcji kosztów energii elektrycznej o 447.8 mln zł (redukcja o 60%) oraz redukcji śladu węglowego o 856 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Źródło: Signify

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama