Przejście na oświetlenie LED może pomóc dużo zaoszczędzić

Przejście na oświetlenie LED może pomóc dużo zaoszczędzić Pixabay

Według analiz Signify, całkowite przejście na oświetlenie LED tylko w trzech obszarach związanych z budżetami publicznymi – oświetleniu drogowym i ulicznym, służbie zdrowia i segmencie edukacji – pomogłoby Polsce osiągnąć roczne oszczędności energii elektrycznej w wysokości 1 168 milionów zł.

Zużycie energii elektrycznej zmniejszyłoby się o 3 134 GWh rocznie, co stanowi ponad 2.23 miliony ton dwuletnku węgla, którego można uniknąć. To równowartość tego, jaką 102 miliony w pełni wyrośniętych drzew może pochłonąć w ciągu roku lub rocznej emisji dwutlenku węgla przez ponad 770 tysięcy samochodów z silnikiem spalinowym.

Przejście na technologię LED nie wymaga dużych nakładów finansowych

Przejście na technologię LED jest jedną z najłatwiejszych renowacji, która nie wymaga dużych nakładów kapitałowych i ma szybki czas realizacji oraz zwrotu z inwestycji dzięki znacznej redukcji zużycia energii i obniżeniu kosztów utrzymania. W 2006 r. oświetlenie oparte na technologiach konwencjonalnych odpowiadało za 19% światowego zużycia energii elektrycznej. Do 2018 r. wskaźnik ten spadł do 13% ze względu na proces przechodzenia na oświetlenie LED. Szacuje się, że do 2030 r. Dzięki procesowi „LEDyfikacji” i wykorzystaniu technologii Internetu Rzeczy udział oświetlenia ma spaść do 8%. W tym samym czasie liczba punktów świetlnych wzrośnie o około 35%.

Korzyści z wdrożenia technologii LED

Całkowite przejście na oświetlenie LED w trzech obszarach zastosowań - w oświetleniu drogowym i ulicznym, służbie zdrowia i segmencie edukacji, pozwoliłoby Polsce na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 3 134 GWh rocznie.

W dziedzinie oświetlenia drogowego i ulicznego na 4 mln opraw w Polsce tylko około 20% z nich zostało już zmodernizowanych do technologii LED. Średnia dla Europy Środkowo-Wschodniej to 27%. Pozostawia to miejsce na duże oszczędności energii takie jak: roczna redukcja zużycia energii elektrycznej o 1 577 GWh (redukcja o 70%), roczna redukcja kosztów energii elektrycznej o 587.7 mln zł (redukcja o 70%) oraz redukcja śladu węglowego o 1.12 mln ton dwutlenku węgla. 

W segmencie opieki zdrowotnej w Polsce zainstalowano ponad 1.2 miliona konwencjonalnych opraw oświetleniowych, które wymagają wymiany. Przejście na technologię LED pozwoliłoby na: roczną redukcję zużycia energii elektrycznej o 335 GWh (redukcja o 70%), roczną redukcję kosztów energii elektrycznej o 132.3 mln zł (redukcja o 70%) oraz uniknięcie 253 tysiące ton dwutlenku węgla.

W przypadku szkół przejście na technologię LED to nie tylko redukcja kosztów energii elektrycznej, ale przede wszystkim znaczna poprawa warunków nauki, komfortu wzroku ucznia i nauczyciela. Z prawie 15 milionów opraw oświetleniowych w szkołach i na uczelniach w Polsce tylko 8% zostało zmodernizowanych do technologii LED (przy średniej w Europie Środkowo-Wschodniej 7%) Kolejna zmiana mogłaby przyczynić się do: rocznego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 1201 GWh (redukcja o 60%), rocznej redukcji kosztów energii elektrycznej o 447.8 mln zł (redukcja o 60%) oraz redukcji śladu węglowego o 856 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Źródło: Signify

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę