Prowadniki kablowe w służbie sztuki

igus

Bardzo złożony system przewodów sterowania, audio oraz zasilania na wysokości czterech metrów - to wyzwania dla dzieła sztuki. Rozwiązanie: e-spool z kompaktowym twisterband firmy igus zapewnia niezawodne doprowadzanie przewodów w ograniczonej przestrzeni nawet przy najtrudniejszych warunkach. Szybki w montażu, łatwy w utrzymaniu oraz obsłudze.

Rzeźba kinetyczna składająca się ze 168 indywidualnie ustawianych, metalowych kulek zawieszonych nad elementem wodnym w holu hotelu na Tajwanie. Pod przykryciem delikatnego i pełnego gracji działa sztuki znajduje się skomplikowana technologia. Kurt Hüttinger, firma zajmująca się konstruowaniem targów handlowych, stanęła przed trudnym wyzwaniem. System miał być łatwo dostępny, pomimo instalacji w niedostępnym, metrowym, podwieszanym suficie, na wysokości czterech metrów nad ziemią. Wymagana była szybka instalacja, ponieważ dzieło sztuki musiało być gotowe przed oficjalnym otwarciem. Podnośnik przewodów, który może pomieścić jednostką techniczną na stałe, został już zamontowany w powłoce strukturalnej budynku. By umożliwić ruch kulek zgodny z muzyką potrzebny był bardzo złożony system zarządzania dla przewodów sterujących, audio oraz zasilania. Miał być niezawodny, dyskretny i, co najważniejsze, szybki w montażu.

Stephan Hessberger, kierownik konstrukcji technicznej w spółce Kurt Hüttinger, wyjaśnia:

- W przypadku naszego problemu z przewodami znaleźliśmy idealne rozwiązanie w postaci igus e-spool.

Odpowiedni e-prowadnik jest odpowiedni do dostarczania energii w ograniczonej przestrzeni oraz jest nawijany na bęben. Zintegrowane sprężyny odciągowe zapewniają stałą długość i napięcie systemu prowadzenia przewodów przez cały czas. W pozycji wyjściowej e-prowadnik jest całkowicie zwinięty, aby zaoszczędzić miejsce. Kompaktowy twisterband łączy wałek z końcowym blokiem wału, który służy jako interfejs dla przymocowanych przewodów. Kołowrotek wypełniony przewodami, zamontowany na urządzeniu i przetestowany z wyprzedzeniem. Do montażu, kompletne urządzenie, w tym e-spool, zostało umieszczone na kółkach wspierających, przymocowane i uniesione ręcznie. Luźny koniec e-spool został następnie zamontowany na ukrytym suficie i podłączony. Możliwe było kontynuowanie prac montażowych oraz wprawienie dzieła sztuki w ruch.

 

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę