Powstanie organizacja regulująca sposób funkcjonowania AI?

Magdalena Waniczek

Cyfryzacja społeczństwa powoduje nieunikniony rozwój systemów opartych na rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji. Algorytmy zautomatyzują część powtarzalnych i rutynowych obowiązków, pozbawiając pracy najmniej wykwalifikowaną kadrę. Ośrodki naukowe i rządowe oraz przedsiębiorstwa technologiczne przygotowują się do tych wyzwań.

Rozwój SI wymusza na rządzących uchwalenie norm prawnych, które uregulują sposób funkcjonowania sztucznej inteligencji w środowisku biznesowym. O konieczności wprowadzenia takich regulacji przekonuje m.in. amerykański Future of Life Institute specjalizujący się w badaniach nad systemami autonomicznymi. Działania instytutu wspiera m.in. Elon Musk, dyrektor generalny firm Tesla oraz SpaceX, który twierdzi, że ten sektor gospodarki powinien być objęty znacznie szerszą kontrolą niż dotychczas, aby wyeliminować nieetycznie działające firmy.

Najważniejsze wyzwania w zakresie sztucznej inteligencji to przede wszystkim warstwa etyczna, warstwa prywatności, która jest związana głównie z przetwarzaniem ogromnej ilości danych na temat ludzi i ich zachowania. Wcześniej czy później powstanie międzynarodowa organizacja, która będzie to regulować – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jarosław Królewski, CEO Synerise. – Musi także powstać organizacja, która reguluje wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach biznesowych, bo jednak dzisiaj Chiny przodują w wielu aspektach i w tym zakresie może mieć to wpływ również na ekonomię światową.

Już teraz na rynku funkcjonują rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji o wątpliwym charakterze moralnym. Firma OpenAI opracowała program do automatycznego generowania tekstu oparty na algorytmie GPT-2. System działał tak skutecznie, że w pierwszej fazie rozwoju narzędzia udostępniono jedynie jego okrojoną wersję, aby nie ułatwić generowania fałszywych informacji i manipulowania opinią publiczną. Po okresie wstępnych testów zdecydowano się jednak upublicznić pełną wersję narzędzia. Zdaniem Elona Muska był to krok nierozsądny i niebezpieczny, dlatego postanowił wycofać się ze wspierania tej organizacji.

Z raportu „The Future of Work” autorstwa OECD wynika, że w ciągu kolejnej dekady narzędzia automatyzujące czynności odmienią przede wszystkim rynek pracy. Szacuje się, że w wyniku rozwojów systemów sztucznej inteligencji zniknąć może nawet 14% współczesnych zawodów, a sposób funkcjonowania kolejnych 32% może zmienić się w radykalny sposób. W związku z tym w najbliższych latach należy spodziewać się redukcji części stanowisk pracy, gdyż niektóre zajęcia zostaną w pełni zautomatyzowane.

Zaletą sztucznej inteligencji jest to, że wyeliminuje ona te prace i czynności, które są rutynowe. Spełnione zostanie wielkie marzenie informatyki przez wiele lat, czyli uproszczenie życie człowieka i wyeliminowanie z jego życia powtarzalnych czynności, które nie zmierzają do jego rozwoju. Ale nie będzie to oznaczało końca zawodów, tylko początek nowych zawodów, które będą sprawiały, że życie ludzkie będzie ciekawsze – twierdzi prezes Synerise.

Według analityków z firmy MarketsandMarkets wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji w 2017 r. przekroczyła 16 mld dol. Przewiduje się, że do 2025 r. wzrośnie ona do przeszło 190 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 36,6%.

Źródło: Newseria

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę