elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Powstaną standardy dla Edge-IoT

Edge-IoT Alliance
Reklama
Reklama

Phoenix Systems, Netia, Atende oraz Atende Industries powołały w Brukseli Międzynarodowe Stowarzyszenie Edge-IoT Alliance. Jego misją jest zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych Edge-IoT, kluczowych dla dalszego rozwoju rynku IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy).

Edge-IoT, czyli tzw. krawędź Internetu Rzeczy, to koncepcja oparta o chmurę przemysłową, zakładająca, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym. Nowo powołane stowarzyszenie ma na celu ustandaryzowanie systemu operacyjnego dla Edge-IoT po to, by  analogicznie jak w środowisku urządzeń mobilnych umożliwiać tworzenie i płynne migrowanie aplikacji użytkownika pomiędzy urządzeniami i ułatwić ich integrację z chmurą, zapewniając tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum.

Reklama

W ramach umowy Edge-IoT Alliance wychodzimy naprzeciw zmianom rynkowym, definiując standard interfejsu otwartego systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych o ograniczonych zasobach. Chodzi o to, aby aplikacje na urządzenia brzegowe były pisane w taki sam sposób, jaki znamy ze świata komputerów osobistych i smartfonów, i żeby można je było łatwo przenosić między różnymi urządzeniami. Mówiąc obrazowo, chodzi o to, żeby program napisany na urządzenie brzegowe mógł działać na liczniku wody, gazu, energii, na pralce, dronie i nowym autonomicznym samochodzie – mówi Paweł Pisarczyk, pomysłodawca i jeden z założycieli Edge-IoT Alliance, a jednocześnie prezes i dyrektor generalny spółek Atende Industries i Phoenix Systems z Grupy Atende.

Taka architektura rozwiązuje problemy związane z opóźnieniami w przesyle danych, ponieważ dane te są przetwarzane bliżej miejsca ich pochodzenia, a ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynniejszą obsługę użytkownika końcowego. Rozwijające się sieci o wysokiej przepustowości, takie jak 5G, w coraz większym stopniu wykorzystują standardy Edge-IoT do przetwarzania dużych ilości danych niemal natychmiast. Tym samym otwierają się nowe pola zastosowań dla dotychczasowych urządzeń, które dzięki odpowiednim i ustandaryzowanym systemom operacyjnym będą mogły działać jak komputer i staną się platformą dla aplikacji użytkowników, podobnie jak np. smartfony.

Reklama

Razem z Netią zapraszamy do naszego stowarzyszenia przedstawicieli Przemysłu 4.0., którzy tak jak my uważają, że otwarty i ustandaryzowany system operacyjny na urządzeniach brzegowych, nawet tych opartych o mniejsze mikrokontrolery, jest kluczowy dla rozwoju chmury przemysłowej i Przemysłowego Internetu Rzeczy – dodał Pisarczyk.

Źródło: Netia / Atende

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama