Powstaną standardy dla Edge-IoT

Netia współtworzy Edge-IoT Alliance Edge-IoT Alliance

Phoenix Systems, Netia, Atende oraz Atende Industries powołały w Brukseli Międzynarodowe Stowarzyszenie Edge-IoT Alliance. Jego misją jest zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych Edge-IoT, kluczowych dla dalszego rozwoju rynku IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy).

Edge-IoT, czyli tzw. krawędź Internetu Rzeczy, to koncepcja oparta o chmurę przemysłową, zakładająca, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym. Nowo powołane stowarzyszenie ma na celu ustandaryzowanie systemu operacyjnego dla Edge-IoT po to, by  analogicznie jak w środowisku urządzeń mobilnych umożliwiać tworzenie i płynne migrowanie aplikacji użytkownika pomiędzy urządzeniami i ułatwić ich integrację z chmurą, zapewniając tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum.

W ramach umowy Edge-IoT Alliance wychodzimy naprzeciw zmianom rynkowym, definiując standard interfejsu otwartego systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych o ograniczonych zasobach. Chodzi o to, aby aplikacje na urządzenia brzegowe były pisane w taki sam sposób, jaki znamy ze świata komputerów osobistych i smartfonów, i żeby można je było łatwo przenosić między różnymi urządzeniami. Mówiąc obrazowo, chodzi o to, żeby program napisany na urządzenie brzegowe mógł działać na liczniku wody, gazu, energii, na pralce, dronie i nowym autonomicznym samochodzie – mówi Paweł Pisarczyk, pomysłodawca i jeden z założycieli Edge-IoT Alliance, a jednocześnie prezes i dyrektor generalny spółek Atende Industries i Phoenix Systems z Grupy Atende.

Taka architektura rozwiązuje problemy związane z opóźnieniami w przesyle danych, ponieważ dane te są przetwarzane bliżej miejsca ich pochodzenia, a ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynniejszą obsługę użytkownika końcowego. Rozwijające się sieci o wysokiej przepustowości, takie jak 5G, w coraz większym stopniu wykorzystują standardy Edge-IoT do przetwarzania dużych ilości danych niemal natychmiast. Tym samym otwierają się nowe pola zastosowań dla dotychczasowych urządzeń, które dzięki odpowiednim i ustandaryzowanym systemom operacyjnym będą mogły działać jak komputer i staną się platformą dla aplikacji użytkowników, podobnie jak np. smartfony.

Razem z Netią zapraszamy do naszego stowarzyszenia przedstawicieli Przemysłu 4.0., którzy tak jak my uważają, że otwarty i ustandaryzowany system operacyjny na urządzeniach brzegowych, nawet tych opartych o mniejsze mikrokontrolery, jest kluczowy dla rozwoju chmury przemysłowej i Przemysłowego Internetu Rzeczy – dodał Pisarczyk.

Źródło: Netia / Atende

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę