Porozmawiają o przyszłości branży energetycznej

Porozmawiają o przyszłości branży energetycznej ABB

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży energetycznej – VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, odbędzie się w dniach 13–14 września tego roku na Politechnice Rzeszowskiej. ML System to partner strategiczny wydarzenia, a konferencja jest wspierana przez NATO. Jej organizatorem jest zaś Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Wszystkie najważniejsze tematy związane z przyszłością energetyki nie tylko w Polsce, ale i na świecie, będą omawiane podczas konferencji naukowej zatytułowanej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Oprócz sesji plenarnych w których udział wezmą kluczowi przedstawiciele m.in.: świata nauki, administracji publicznej, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, odbędą się również liczne sesje tematyczne dotyczące m.in., systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem (BIPV), roli niskowymiarowych materiałów kwantowych w nowych technologiach, a także wodoru w przyszłym miksie energetycznym.

Kierunki rozwoju branży energetycznej są dziś kluczowe, gdy myślimy o przyszłości nie tylko kraju czy regionu, ale całego świata. Dlatego bardzo ważna jest przestrzeń do wymiany doświadczeń i dyskusji na ten temat. Cieszę się, że niezmiennie od sześciu lat najważniejsi przedstawiciele sektora energetycznego spotykają się w Rzeszowie, by wspólnie rozmawiać o transformacji energetycznej nie tylko Polski, ale również innych gospodarek z różnych części  świata. Podkarpacie to dobre miejsce, gdzie na przykładzie rzeszowskich uczelni oraz firm formatu ML System, można zaobserwować dobre przykłady łączenia  nauki z biznesem – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System, który jest partnerem strategicznym wydarzenia.

Gościem specjalnym konferencji będzie Theodor J. Garrish ze Stanów Zjednoczonych (były asystent sekretarza w Biurze Spraw Międzynarodowych w Departamencie Energii USA). Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.: dr Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej), Ireneusz Zyska (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii), Zbigniew Gryglas (podsekretarz stanu, pełnomocnik MAP ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej) oraz dr hab. Marcin Warchoł (sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości).

W specjalnym panelu tematycznym poświęconym roli fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV) udział wezmą przedstawiciele największych na świecie koncernów produkujących i dystrybuujących szkło m.in. dla branży budowlanej i automotive: Guardian Glass, Pilkington Glass oraz Saint-Gobain. Będzie też przedstawiciel europejskiej akredytowanej jednostki certyfikującej Kiwa z Włoch. Każdy z nich przedstawi swoją wizję rozwoju branży szklarskiej na potrzeby BIPV oraz jej roli w transformacji energetycznej budynków, mając na uwadze m.in. „europejski zielony ład” czy też budownictwo zeroenergetyczne (Zero Energy Bulidings). Guardian Glass i Pilkington Glass to strategiczni partnerzy ML System SA.

 Kluczowym tematem skupiającym środowisko naukowe będą innowacyjne na skalę światową materiały kwantowe i nanostruktury, które już określa się mianem „przyszłości energetyki”, a które będą odgrywać główną rolę w transformacji energetycznej wielu krajów na całym świecie – dodaje Dawid Cycoń, prezes ML System. Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej (stacjonarnie i on-line). Uczestnicy stacjonarni będą mieli możliwość wykonania bezinwazyjnego i szybkiego badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 przy użyciu urządzenia diagnostycznego COVID Detector.

Źródło: ML System

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę