Pomiar rzeczywistego zużycia energii dzięki nowemu licznikowi kosztów firmy Voltcraft

Pomiar rzeczywistego zużycia energii dzięki Voltcraft Conrad Electronic

Energia stała się dużym obciążeniem dla budżetu, dlatego warto, aby każdy przedsiębiorca sprawdził i wykorzystał wszystkie potencjalne oszczędności. Pomiar rzeczywistego zużycia energii przez urządzenia elektryczne jest pierwszym krokiem do optymalizacji zużycia i zmniejszenia kosztów. Voltcraft SEM5000 został opracowany właśnie w tym celu i jest już dostępny w Conrad Electronic.

 

Bezpieczne i trwałe

Cyfryzacja tak, ale czasami mniej znaczy więcej: Voltcraft SEM5000 nie potrzebuje ani Bluetooth, ani WLAN, ale działa jako samodzielna jednostka i dlatego nie stanowi zagrożenia dla nieautoryzowanego transferu danych lub złośliwego oprogramowania. 

Dane są przechowywane wyłącznie na karcie SD, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sieci lokalnej. Aktualizacja oprogramowania sprzętowego odbywa się również za pośrednictwem karty SD, dzięki czemu dostosowanie do przyszłych wymagań jest niezwykle proste - wyjaśnia Susanne Storch, kierownik produktu w firmie Conrad Electronic.

Precyzyjny pomiar, łatwa ocena

Dzięki nowoczesnemu układowi obwodów i wysokiej jakości komponentom udało nam się opracować bardzo dokładne urządzenie do pomiaru kosztów energii z funkcją rejestratora – kontynuuje Susanne Storch. 

Voltcraft SEM5000 wystarczy umieścić między gniazdkiem a odbiornikiem, aby zmierzyć napięcie, prąd, zużycie energii, a także częstotliwość i współczynnik mocy. Wszystkie dane można wyświetlić bezpośrednio na wyświetlaczu. Dane CSV mogą być łatwo oceniane i przetwarzane na komputerze służbowym, na przykład w formie wykresów. Jeżeli dodatkowo w Voltcraft SEM5000 zapisana jest aktualna taryfa energii elektrycznej, to rzeczywiste koszty energii wyświetlane są w wybranej walucie.

Wszystkie urządzenia w odpowiednim stanie?

Za pomocą Voltcraft SEM5000 można monitorować nie tylko zużycie energii, ale również prawidłowe działanie urządzenia. Zwiększający się pobór mocy może wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie spowodowane usterkami technicznymi. Poprzez ustawienie indywidualnych wartości granicznych dla poboru mocy w watach i prądu w amperach, miernik emituje sygnały alarmowe w przypadku przeciążenia. Wadliwe odbiorniki można więc w porę wykryć i naprawić lub wymienić.

Łatwy do odczytania wyświetlacz EBTN

Łatwe odczytywanie nawet w słabo oświetlonym otoczeniu zapewnia wyświetlacz EBTN o szczególnie wysokim kontraście, który jest również zoptymalizowany dla kąta odczytu od 90° (z przodu) do 170° (z góry), ponieważ większość gniazdek znajduje się poniżej poziomu oczu. Zrezygnowano ze szkodliwych dla klimatu części zużywających się, takich jak akumulatorki czy baterie, na rzecz bezobsługowego kondensatora Super Cap. Kondensator zapewnia do 10 minut energii, aby wygodnie przy biurku dokonać ustawień na wyświetlaczu. Dodatkowo kolorowy pierścień LED pokazuje na pierwszy rzut oka wysokie (czerwone) lub niskie (zielone) zużycie energii.

Źródło: Conrad Electronic

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę