elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Pionierski system zdalnego odczytu danych z liczników

innogy Stoen Operator
Reklama
Reklama

innogy Stoen Operator opracował system zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej klasy HES-NG (Head End System New Generation). System został wdrożony we współpracy z firmą Execon, dostawcą usług IT.

Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy implementująca do polskiego porządku prawnego mechanizmy mocowe nakłada na operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) szereg nowych obowiązków.

Zdalny odczyt danych w oparciu o protokół

Jedynym z pierwszych urządzeń odpowiadających na potrzebę akwizycji danych zgodnie z potrzebami operatora systemu dystrybucyjnego jest system HES-NG. Firma innogy Stoen Operator zdecydowała się na stworzenie go w oparciu o wewnętrzne zasoby IT i wsparciu firmy technologicznej Execon. Autorski system, kierowany na rynek mocy, to rozwiązanie odpowiadające za komunikację dwukierunkową z urządzeniami infrastruktury pomiarowej na potrzeby zbierania danych pomiarowych oraz sterowania parametrami urządzeń infrastruktury pomiarowej. Komunikacja w ramach systemu jest realizowana w oparciu o protokół komunikacyjny przeznaczony dla danego typu urządzenia.

Posiadanie tak nowoczesnej skalowalnej platformy pozwala uniezależnić się od dostawców liczników. Kolejnym atutem jest elastyczne podejście do dedykowanych platform, które zarządzają licznikami, a także zapewniają dwukierunkową transmisję, pozwalając na zdalne odczyty stanów liczników oraz na realizację zamiany taryfy w trybie zdalnym. Takie rozwiązanie daje innogy Stoen Operatorowi istotną przewagę w walce o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku energii – mówi Sebastian Korzeniewski, managing director w Execon. – Rozwiązanie HES-NG, które wdrożyliśmy wspólnie z zespołem innogy, pozwala z jednej strony znacznie obniżyć koszty operacyjne, a z drugiej odpowiadać na potrzeby klientów w czasie rzeczywistym.

Uniwersalny system HES-NG

Twórcy systemu postawili na jego uniwersalność. Dzięki temu powstała otwarta platforma akwizycji możliwa do zastosowania również w przypadku mediów innych niż energia, chociażby takich jak gaz czy woda. System jest pozbawiony ograniczeń technologicznych, a dzięki temu staje się skalowalny (poziomo i pionowo). Można go rozbudowywać o kolejne moduły adekwatnie do rosnących potrzeb, bez konieczności zamykania się na rozwiązania od dostawców.

Reklama

Tym, co wyróżnia system HES-NG, są m.in. szerokie możliwości analityczne, a także otwarta i elastyczna architektura. Wymienione elementy sprawiają, że może być dostosowywany do aktualnych potrzeb i uzupełniany o specyficzne funkcjonalności. Dodatkowo aspektem wyróżniającym system HES-NG od iSO jest zapewnienie w jednym miejscu unikatowego połączenia usług rozwoju oraz wsparcia, co prowadzi do ograniczenia kosztów realizacji procesów biznesowych.

Jaki będzie dalszy rozwój systemu?

O aktualnej mocy systemu niech świadczy fakt, że jego konfiguracja oparta na 1200 wątkach zapewnia realizację zadań akwizycji dla ok. 11 000 liczników w czasie 10 minut. Przy tym każde zadanie dostarcza do bazy danych systemu ok. 350-380 tys. dokumentów z danymi profilowymi, chwilowymi i zdarzeniami.

Reklama

System będzie rozwijany poprzez integrację kolejnych typów urządzeń, przekierowanie ciężaru akwizycji danych z obecnie eksploatowanych rozwiązań w stronę HES-NG, oraz dalszą optymalizację i automatyzację procesów wewnętrznych. Rozwijany będzie także data hub w celu zapewnienia jej jeszcze większego poziomu wydajności i skalowalności.

Źródło: innogy Stoen Operator

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama