Pionierski system zdalnego odczytu danych z liczników

Pionierski system zdalnego odczytu danych z liczników innogy Stoen Operator

innogy Stoen Operator opracował system zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej klasy HES-NG (Head End System New Generation). System został wdrożony we współpracy z firmą Execon, dostawcą usług IT.

Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy implementująca do polskiego porządku prawnego mechanizmy mocowe nakłada na operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) szereg nowych obowiązków.

Zdalny odczyt danych w oparciu o protokół

Jedynym z pierwszych urządzeń odpowiadających na potrzebę akwizycji danych zgodnie z potrzebami operatora systemu dystrybucyjnego jest system HES-NG. Firma innogy Stoen Operator zdecydowała się na stworzenie go w oparciu o wewnętrzne zasoby IT i wsparciu firmy technologicznej Execon. Autorski system, kierowany na rynek mocy, to rozwiązanie odpowiadające za komunikację dwukierunkową z urządzeniami infrastruktury pomiarowej na potrzeby zbierania danych pomiarowych oraz sterowania parametrami urządzeń infrastruktury pomiarowej. Komunikacja w ramach systemu jest realizowana w oparciu o protokół komunikacyjny przeznaczony dla danego typu urządzenia.

Posiadanie tak nowoczesnej skalowalnej platformy pozwala uniezależnić się od dostawców liczników. Kolejnym atutem jest elastyczne podejście do dedykowanych platform, które zarządzają licznikami, a także zapewniają dwukierunkową transmisję, pozwalając na zdalne odczyty stanów liczników oraz na realizację zamiany taryfy w trybie zdalnym. Takie rozwiązanie daje innogy Stoen Operatorowi istotną przewagę w walce o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku energii – mówi Sebastian Korzeniewski, managing director w Execon. – Rozwiązanie HES-NG, które wdrożyliśmy wspólnie z zespołem innogy, pozwala z jednej strony znacznie obniżyć koszty operacyjne, a z drugiej odpowiadać na potrzeby klientów w czasie rzeczywistym.

Uniwersalny system HES-NG

Twórcy systemu postawili na jego uniwersalność. Dzięki temu powstała otwarta platforma akwizycji możliwa do zastosowania również w przypadku mediów innych niż energia, chociażby takich jak gaz czy woda. System jest pozbawiony ograniczeń technologicznych, a dzięki temu staje się skalowalny (poziomo i pionowo). Można go rozbudowywać o kolejne moduły adekwatnie do rosnących potrzeb, bez konieczności zamykania się na rozwiązania od dostawców.

Tym, co wyróżnia system HES-NG, są m.in. szerokie możliwości analityczne, a także otwarta i elastyczna architektura. Wymienione elementy sprawiają, że może być dostosowywany do aktualnych potrzeb i uzupełniany o specyficzne funkcjonalności. Dodatkowo aspektem wyróżniającym system HES-NG od iSO jest zapewnienie w jednym miejscu unikatowego połączenia usług rozwoju oraz wsparcia, co prowadzi do ograniczenia kosztów realizacji procesów biznesowych.

Jaki będzie dalszy rozwój systemu?

O aktualnej mocy systemu niech świadczy fakt, że jego konfiguracja oparta na 1200 wątkach zapewnia realizację zadań akwizycji dla ok. 11 000 liczników w czasie 10 minut. Przy tym każde zadanie dostarcza do bazy danych systemu ok. 350-380 tys. dokumentów z danymi profilowymi, chwilowymi i zdarzeniami.

System będzie rozwijany poprzez integrację kolejnych typów urządzeń, przekierowanie ciężaru akwizycji danych z obecnie eksploatowanych rozwiązań w stronę HES-NG, oraz dalszą optymalizację i automatyzację procesów wewnętrznych. Rozwijany będzie także data hub w celu zapewnienia jej jeszcze większego poziomu wydajności i skalowalności.

Źródło: innogy Stoen Operator

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę