Pierwsza w Polsce przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym

Pierwsza w Polsce przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym IS-Wireless

W Krakowie działa pierwsza w Polsce przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym. Inkubator technologiczny hubraum uruchomił ją w Hub4Industry, siedzibie Astor Robotics Center. Pionierska sieć wykorzystuje rozwiązania od IS-Wireless. Polska firma. dostarczyła na potrzeby projektu radiową sieć dostępową (ang. Radio Access Network).

Projekt jest wspólnym sukcesem inkubatora technologicznego hubraum, IS-Wireless, Benetel i T-Mobile. Eksperci IS-Wireless, dostawcy części radiowej sieci zapowiadają, że podobne wdrożenia będą ogłaszać wkrótce w kraju i za granicą. 

Otwarte sieci 5G na świecie i w Polsce

Krakowska sieć 5G powstała w modelu otwartym, czyli Open RAN. Oznacza to, że zbudowana jest ze współpracujących elementów dostarczonych przez różnych dostawców. Jak podkreśla Rafał Sanecki, dyrektor marketingu w IS-Wireless, sieci takie jak ta w krakowskim Hub4Industry mogą wkrótce pojawić się w całej Polsce.

Bardzo się cieszę z uruchomienia pierwszej w Polsce sieci 5G dla przemysłu w modelu otwartym. To ważne w kontekście zmian na naszym rynku - wkrótce w kraju do dyspozycji firm i samorządów oddane zostanie pasmo częstotliwości przeznaczone do budowy prywatnych sieci 5G. Efekty naszej współpracy z Krakowie pokazują, że takie sieci można budować w oparciu o rodzime rozwiązania i do tego będziemy zachęcać – mówi  Rafał Sanecki.

Według agencji Dell’Oro udział rozwiązań w modelu Open RAN w całym rynku sieci 5G dynamicznie  rośnie. Zyski generowane przez sieci otwarte mają stanowić do 2026 r. nawet 15 proc. całego rynku łączności mobilnej. 

Rzeczywiście, fakt, że już za chwilę własne prywatne sieci 5G będą mogły budować samorządy i przedsiębiorcy zapowiada ciekawą branżową zmianę, a rozwiązania Open RAN wydają się idealnie pasować do potrzeb tych segmentów rynku. Sytuacja jest też niezwykle ciekawa dla hubraum, ponieważ przed szansą stają startupy oraz małe i średnie firmy technologiczne – w tym segmencie rynku jest całkiem dużo rzeczy do zrobienia, od budowy aplikacji optymalizujących sieć i dbających o cyberbezpieczeństwo aż do budowy i utrzymania takich sieci – mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny w inkubatorze hubraum.

Kolejne sieci 5G Open RAN dla przemysłu już wkrótce

Sieć, która działa w Krakowie wykorzystuje radiową sieć dostępową (ang. Radio Access Network, RAN), którą dostarczyło IS-Wireless, końcówki radiowe od irlandzkiej firmy Benetel oraz część rdzeniową sieci (tzw. Core) od T-Mobile. 

Z dumą przyglądamy się działaniu sieci w Krakowie. Skuteczność naszych rozwiązań wielokrotnie potwierdzaliśmy w czasie testów i badań w europejskich laboratoriach, teraz czas na komercyjne instalacje. – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, Prezes i założyciel IS-Wireless. I zapowiada kolejne wdrożenia tego typu. – W ostatnich miesiącach intensywnie pracowaliśmy nad kolejnymi wdrożeniami dla przemysłu w Polsce i na świecie i niebawem będziemy mogli podzielić się informacjami o kolejnych projektach – mówi Sławomir Pietrzyk.

Uruchomienie krakowskiej sieci 5G w modelu Open RAN zainaugurowano w czwartek (25 maja br.). W wydarzeniu udział wzięli partnerzy realizujący projekt, a także Alex Choi, przewodniczący O-RAN Alliance, najważniejszej organizacji pracującej nad standardami dla sieci w modelu Open RAN.

Źródło: IS-Wireless

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę