PGNiG Obrót Detaliczny z dużym kontraktem dla ciepłownictwa

PGNiG Obrót Detaliczny z dużym kontraktem dla ciepłownictwa Pikrepo

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało umowę z Energetyką Cieplną Opolszczyzny (Grupa ECO) na dostawy 75 mln m3 gazu ziemnego w 2023 r. To jeden z większych kontraktów sprzedaży paliwa gazowego w historii spółki (pod względem rocznego wolumenu).

Nie ulega wątpliwości, że gaz ziemny to paliwo, które w nadchodzących latach odegra kluczową rolę w transformacji polskiego ciepłownictwa i ten kontrakt jest na to dowodem. Sektor ciepłowniczy stoi przed koniecznością zmian, a gaz to obecnie najlepsza alternatywa dla węgla, umożliwiająca redukcję emisji i pyłów w tym sektorze – mówił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA.

Umowa została podpisana pomiędzy PGNiG Obrót Detaliczny i Grupą ECO, która zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą energii cieplnej oraz elektrycznej. Grupa ECO świadczy swoje usługi na terenie dziesięciu województw i konsekwentnie stawia na szerokie wykorzystanie gazu ziemnego.

Nasza Grupa koncentruje się na dojściu do neutralności klimatycznej, co nie będzie możliwe bez wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa przejściowego. Gaz odgrywa coraz większą rolę w naszej działalności. Niedawno oddaliśmy do użytku nowe moce kogeneracyjne oraz realizujemy kolejne projekty, dlatego zdecydowaliśmy się na znaczne zwiększenie wolumenu dostaw tego ekologicznego paliwa – dodał Mirosław Romanowicz, członek Zarządu ds. Operacyjnych ECO, Grupa ECO.

Dla porównania planowany roczny wolumen dostaw wynoszący 75 mln m3 (820 GWh) gazu, pozwoliłby na pokrycie zapotrzebowania ponad 50 tys. domów jednorodzinnych, wykorzystujących to niskoemisyjne paliwo do celów grzewczych.

Zapotrzebowanie na gaz ziemny w ostatnich latach w Polsce sukcesywnie rośnie i ten trend z pewnością się utrzyma. Aktywnie działamy na rzecz zwiększania popytu na paliwo gazowe, odnosząc konkretne sukcesy sprzedażowe. Umowa na 2023 r., z Grupą ECO, zagwarantuje klientowi dwukrotnie większy wolumen dostaw w porównaniu z obowiązującymi kontraktami na lata 20212022 – podkreślił Henryk Mucha, prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Źródło: PGNiG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę