PGE z najwyższym ratingiem BBB+ wśród grup energetycznych

PGE z najwyższym ratingiem BBB+ wśród grup energetycznych Pixabay

– Rating Agencji Fitch na poziomie BBB+, najwyższym wśród polskich grup energetycznych, potwierdza naszą wiarygodność kredytową. Opinia agencji jest również istotnym argumentem w kontekście decyzji o dokapitalizowaniu spółki, co ma umożliwić przyspieszenie procesów inwestycyjnych Grupy PGE i pozwolić na szybszą transformację energetyki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rating Agencji Fitch odzwierciedla profil biznesowy Grupy PGE, która jest największą zintegrowaną polską grupą energetyczną opartą na biznesie dystrybucyjnym i wytwarzaniu energii, oraz jej umiarkowany poziom zadłużenia. Głównymi czynnikami pozytywnie wpływającymi na rating są Strategia Grupy PGE, zakładająca zmianę profilu Grupy w kierunku źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych, i stabilne przychody z biznesów regulowanych, takich jak dystrybucja energii elektrycznej i rynek mocy. Dodatkowo, wydzielenie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wg Fitch wspierałoby profil kredytowy spółki. Jako potencjalne ryzyka wymieniane są z kolei poziom marży w segmencie sprzedaży oraz przejściowy wzrost zadłużenia związany z wysokim poziomem nakładów inwestycyjnych.

Ponadto Agencja Fitch pozytywnie oceniła planowaną przez PGE (Polską Grupę Energetyczną) nową emisję akcji, z której pozyskane środki mają być przeznaczone na rozwój aktywów dystrybucyjnych, odnawialnych oraz niskoemisyjnych źródeł wytwórczych. Aktualne ratingi PGE są na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną (Fitch) oraz Baa1 z perspektywą stabilną (Moody’s).

Źródło: PGE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę