elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

PGE Dystrybucja z wysoką dotacją

Pixabay
Reklama
Reklama

Ponad 71 mln zł dotacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska otrzymała PGE Dystrybucja na rozbudowę infrastruktury głównych punktów zasilania. Realizacja inwestycji zwiększy możliwość przyłączania nowych mocy wytwórczych z odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej.

Umowy między PGE Dystrybucją a Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zostały podpisane 31 grudnia 2021 r. przez prezesa Zarządu PGE Dystrybucji – Jarosława Kwaska, wiceprezesa Zarządu PGE Dystrybucji – Zbigniewa Dżugaja, i zastępcę dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich MKiŚ – Marcina Janiaka.

Dofinansowanie zostało pozyskane w ramach działania „Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE”. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Jego zakres obejmuje rozbudowę głównych punktów zasilających (GPZ) w Wilkołazie (kwota dotacji to ok. 9,1 mln zł) i Abramowicach (kwota dotacji to ok. 35 mln zł) oraz budowę GPZ Felin w Świdniku (kwota dotacji to ok. 17 mln zł) oraz w miejscowości Huszlew (dotacja wyniosła ponad 10,5 mln zł).

Reklama

Głównym celem projektów jest zwiększenie możliwości przyłączania nowych mocy wytwórczych z odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej Operatora Systemu Dystrybucyjnego, jakim jest PGE Dystrybucja.

 Środki otrzymane z Programu Infrastruktura i Środowisko znacznie wpłyną na budowę i modernizację naszych stacji elektroenergetycznych, poprawiając zdolności przesyłowej i zmniejszając straty energetyczne. Dofinansowanie jest również szansą na zwiększenie liczby instalacji OZE, a dzięki nim na poprawę jakości środowiska – mówi Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja.

Reklama

Całkowity, przewidywany koszt realizacji przedsięwzięć w Wilkołazie, Abramowicach, Huszlewie i Lublinie wyniesie ponad 126 mln zł.

W minionym roku PGE Dystrybucja podpisała w sumie pięć umów o dofinansowanie planowanych inwestycji, na łączną kwotę dotacji ponad 79 mln zł. Poza wymienionymi w lipcu została podpisana umowa na „Modernizację linii średniego napięcia na terenie gmin Olecko i Świętajno w celu stworzenia warunków do przyłączenia jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.

Źródło: PGE

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama