Pełna gama bezemisyjnych napędów trakcyjnych

Alstom

Alstom podpisał pierwszą umowę na pociągi ETZ o napędzie akumulatorowym do Niemiec. Spółka wyprodukuje, dostarczy i do 2032 r. będzie odpowiadała za konserwację pociągów Coradia Continental o napędzie akumulatorowym przeznaczonych do kursów regionalnych na linii Lipsk-Chemnitz. Kontrakt wart jest około 100 mln euro. 

W 2014 r. Alstom podpisał z VMS kontrakt na dostawę 29 pociągów elektrycznych Coradia Continental. W celu utworzenia połączenia na odcinku 80 kilometrów niezelektryfikowanej linii pomiędzy Chemnitz i Lipskiem władze zamówiły wersję o napędzie akumulatorowym. Nowe pociągi wejdą do użytku w 2023 r. Powstaną w zakładzie Alstomu w Niemczech w Salzgitter, w Dolnej Saksonii. Podsystem napędu trakcyjno-akumulatorowego został zaprojektowany i dostarczony przez centrum doskonałości systemów trakcyjnych Alstomu w Tarbes.

– Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zapewnić właściwym organom zrównoważone rozwiązanie, idealnie dopasowane do ich potrzeb. Obecnie Alstom wyróżnia to, że może zaoferować każdy z napędów bezemisyjnych dostępnych w tej chwili na rynku, w formie sprawdzonych rozwiązań. Jako odpowiedzialna firma, Alstom skupia się szczególnie na mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, oferując najlepiej dopasowane rozwiązania, które sprawiają, że ta forma mobilności staje się nie tylko możliwa, ale także oszczędna – Gian Luca Erbacci, starszy wiceprezes Alstomu w Europie.

Pociągi Coradia Continental EZT będą podobne do tych, które są już w użytku na trasach Drezno, Riesa i Zwickau. Główna różnica będzie polegać na wysokowydajnych akumulatorach zamontowanych dodatkowo na dachu. Pociąg oparty na sprawdzonym modelu Coradia Continental to efekt wieloletniego doświadczenia firmy Alstom w dziedzinie napędów trakcyjno-akumulatorowych, zdobytego podczas pracy nad Coradia iLint, tramwajami Citadis i lokomotywą Prima H3.

Coradia Continental EZT obejmuje gamę pociągów o prędkości do 120 kilometrów na godzinę, korzystających z sieci trakcyjnej, jak i działających na odcinkach niezelektryfikowanych. Pociągi w wariancie 3-wagonowym będą miały 56 metrów długości i będą wyposażone w 150 siedzeń. Ich maksymalna prędkość to 160 km/h w trybie akumulatorowym. Pojemność akumulatorów (wysokonapięciowych, litowo-jonowych) obliczono tak, aby umożliwić pokonanie trasy Chemnitz-Lipsk bez zasilania z sieci trakcyjnej, zachowując ten sam poziom wydajności i wygody.

Źródło: ConTrust Media

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę