Orlen Południe rozpoczyna produkcję zielonego, ekologicznego glikolu

Orlen Południe rozpoczyna produkcję ekologicznego glikolu PKN Orlen

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen, uruchomiła w biorafinerii w Trzebini pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jej zdolności wytwórcze wynoszą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje aż w 75% krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Inwestycja o wartości ok. 400 mln zł przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA firmy o ponad 50 mln zł rocznie. Integralną częścią kompleksu jest pierwszy polski hub wodorowy. Przedsięwzięcia zrealizowane na południu Polski to kolejny krok do osiągnięcia strategicznych celów koncernu w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

Zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce czy przemyśle spożywczym. Może być też zastosowany w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów. Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. ton więcej od jedynej do tej pory tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Myślimy perspektywicznie. Uruchomiliśmy w Trzebini nowoczesną instalację, w której będziemy wytwarzać ekologiczny glikol, ponieważ zapotrzebowanie na ten bioprodukt systematycznie rośnie nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Polska będzie europejskim liderem w jego produkcji. Równocześnie oddajemy do użytku pierwszy polski hub wodorowy, który jest częścią kompleksu glikolu. Zrealizowane inwestycje zapewnią dynamiczny rozwój Grupy Orlen w strategicznych obszarach, ale też realnie wzmocnią konkurencyjność polskiej gospodarki. Dla Orlen Południe są natomiast kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię i ugruntowaniem jej pozycji jako ważnego przedsiębiorstwa i pracodawcy w regionie – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. Odbiorcami glikolu, oprócz polskich firm, będą także zagraniczne przedsiębiorstwa.. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi spółka rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny. Nowa inwestycja wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również jako pracodawcy w regionie. W instalacji glikolu powstało kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka zatrudnia obecnie ponad 670 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 r. i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy, czyli Technik Polska i Biproraf. Integralną częścią instalacji glikolu jest pierwszy w Polsce hub wodorowy, w którym roczna produkcja wodoru wyniesie 16 Nm3, z czego aż 75% będzie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostałe 25%, po doczyszczeniu, wykorzysta się jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive.

Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W przyszłości Orlen Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego. Strategiczne inwestycje realizowane w Trzebini są konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej Orlen Południe. Tylko w ciągu 9 miesięcy tego roku przychody spółki wyniosły ok. 2,4 mld zł, czyli blisko 200 mln zł więcej niż w całym 2019 r. i ponad 500 mln zł więcej niż w naznaczonym pandemią 2020 r. Orlen Południe notuje w tym roku także rekordowy zysk netto, który po trzech kwartałach wynosi już 108 mln zł.

Źródło: PKN Orlen

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę