elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Orlen Południe rozpoczyna produkcję zielonego, ekologicznego glikolu

PKN Orlen
Reklama
Reklama

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen, uruchomiła w biorafinerii w Trzebini pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jej zdolności wytwórcze wynoszą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje aż w 75% krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Inwestycja o wartości ok. 400 mln zł przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA firmy o ponad 50 mln zł rocznie. Integralną częścią kompleksu jest pierwszy polski hub wodorowy. Przedsięwzięcia zrealizowane na południu Polski to kolejny krok do osiągnięcia strategicznych celów koncernu w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

Zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce czy przemyśle spożywczym. Może być też zastosowany w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów. Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. ton więcej od jedynej do tej pory tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Reklama

Myślimy perspektywicznie. Uruchomiliśmy w Trzebini nowoczesną instalację, w której będziemy wytwarzać ekologiczny glikol, ponieważ zapotrzebowanie na ten bioprodukt systematycznie rośnie nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Polska będzie europejskim liderem w jego produkcji. Równocześnie oddajemy do użytku pierwszy polski hub wodorowy, który jest częścią kompleksu glikolu. Zrealizowane inwestycje zapewnią dynamiczny rozwój Grupy Orlen w strategicznych obszarach, ale też realnie wzmocnią konkurencyjność polskiej gospodarki. Dla Orlen Południe są natomiast kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię i ugruntowaniem jej pozycji jako ważnego przedsiębiorstwa i pracodawcy w regionie – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. Odbiorcami glikolu, oprócz polskich firm, będą także zagraniczne przedsiębiorstwa.. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi spółka rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny. Nowa inwestycja wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również jako pracodawcy w regionie. W instalacji glikolu powstało kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka zatrudnia obecnie ponad 670 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 r. i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy, czyli Technik Polska i Biproraf. Integralną częścią instalacji glikolu jest pierwszy w Polsce hub wodorowy, w którym roczna produkcja wodoru wyniesie 16 Nm3, z czego aż 75% będzie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostałe 25%, po doczyszczeniu, wykorzysta się jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive.

Reklama

Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W przyszłości Orlen Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego. Strategiczne inwestycje realizowane w Trzebini są konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej Orlen Południe. Tylko w ciągu 9 miesięcy tego roku przychody spółki wyniosły ok. 2,4 mld zł, czyli blisko 200 mln zł więcej niż w całym 2019 r. i ponad 500 mln zł więcej niż w naznaczonym pandemią 2020 r. Orlen Południe notuje w tym roku także rekordowy zysk netto, który po trzech kwartałach wynosi już 108 mln zł.

Źródło: PKN Orlen

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama