Optymalizacja produkcji i jej kosztów

Optymalizacja produkcji i jej kosztów Universal Robots

Sytuacje kryzysowe, a z taką niechybnie mamy właśnie do czynienia, które mają istotny wpływ na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa, mogą i powinny być zaczątkiem do przeprowadzenia szczegółowej analizy dotyczącej aktualnej kondycji firmy, jak i możliwości jej poprawy. Najprostszą drogą, przynajmniej w teorii, jest postawienie na rozwiązania, które pomogą zoptymalizować procesy produkcyjne, a w efekcie także całościowe koszty wytwarzania.

Dlaczego w czasach kryzysowych (nie tylko w dobie pandemii) warto przywiązywać szczególną uwagę do kwestii optymalizacji produkcji i jej kosztów

Ireneusz Borowski, Country Manager na Polskę w Dassault Systèmes:
W urzędowym języku chińskim słowo „kryzys” zawiera w sobie dwa znaki: jeden oznacza zagrożenie, a drugi – szansę.  Obecny kryzys wymusił na organizacjach zmianę sposobu działania. Wiele z nich zaczęło poszukiwać skuteczniejszych procesów produkcyjnych, bo istniejące systemy okazały się niewystarczające.

Wojciech Kordas, Marketing Manager w STERNET: Kryzys powoduje zmiany w gospodarce, które mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na każdą branżę. Jedne firmy muszą produkować więcej, innym zaś kurczy się rynek i muszą ciąć koszty. Oba przypadki mają jeden mianownik – efektywność. Warto podejmować działania redukujące koszty produkcji, bo czyni to firmę bardziej konkurencyjną. Zdobywanie klientów jest możliwe nawet w trudnych czasach, ale tylko gdy mamy przewagę nad konkurencją w postaci niższych cen, większej elastyczności czy mocy produkcyjnych.

Jakie kroki warto podjąć w tym zakresie? Czy dobrym pomysłem w takich czasach jest np. inwestowanie w nowoczesne technologie?

Ireneusz Borowski: Odpowiedzią na nowe wyzwania firm produkcyjnych są nowoczesne technologie, które mogą pomóc w powrocie do dawnych wzrostów, pozwalają bowiem na podnoszenie wydajności, lepsze zarządzanie innowacjami i optymalizację kosztów na hali produkcyjnej oraz w biznesie. Wiele firm, by utrzymać konkurencyjność, silniej zainteresuje się rozwiązaniami z obszaru Przemysłu 4.0, który kładzie nacisk na cyfryzację, automatyzację i robotyzację wewnętrznych procesów w przedsiębiorstwach.

Wojciech Kordas: Co ciekawe, wiele firm deklaruje, że ma obecnie więcej czasu na rozpoczęcie projektów wdrażania nowych technologii czy optymalizacji procesów produkcyjnych. Mniejsza skala produkcji uwolniła czas działom UR, które poszukują nowych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest dokonanie przeglądu maszyn i urządzeń, aby mieć solidne podstawy do podjęcia decyzji o inwestycji lub modernizacji. 

Jakie rozwiązania ze swojej oferty, które mogą pomóc zoptymalizować procesy produkcyjne oraz koszty produkcji, szczególnie polecacie klientom?

Ireneusz Borowski: Jako firma technologiczna dostarczamy platformę 3DEXPERIENCE, która podnosi efektywność każdej organizacji. Platforma 3DEXPERIENCE tworzy cyfrowy ekosystem współpracy i łączy doświadczenie wszystkich osób biorących udział w procesie. Zapewnia przy tym wszystkim interesariuszom dostęp do jednej wersji danych, jedynego źródła prawdy (ang. Single Source of Truth) w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wszystkie działy mogą pracować na tych samych danych i swobodnie się nimi dzielić. Zespoły pracowników mogą współpracować nad powstawaniem koncepcji produktów, tworząc trójwymiarowe modele w świecie wirtualnym, a inżynierowie mogą ten model dopracowywać. Potrafimy też stworzyć cyfrowego bliźniaka produktu, który będzie funkcjonował w świecie wirtualnym tak jak w rzeczywistym, i przyspieszyć przez to proces tworzenia produktu, który już na starcie będzie doskonalszy, niż gdybyśmy tych technologii nie zastosowali. Później zaś pozwoli to także monitorować i moderować proces produkcyjny, również w świecie wirtualnym.

Wojciech Kordas: Firmy zwracają się do nas, gdy chcą ograniczyć energochłonność procesów produkcji. Pomagamy im zidentyfikować nieefektywne energetycznie silniki elektryczne. Przeprowadzamy fizyczną inwentaryzację napędów elektrycznych i wnikliwie analizujemy każdy silnik lub układ napędowy pod kątem potencjału oszczędności energii elektrycznej. Efektem jest raport zawierający dokładne wyliczenia oszczędności energii, koszty inwestycji oraz czas zwrotu. Jeśli potencjał oszczędności jest odpowiednio duży, pomagamy także pozyskać Białe Certyfikaty.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę