Oprogramowanie do głębokiego uczenia systemów wizyjnych od Zebra Technologies

Oprogramowanie do głębokiego uczenia systemów wizyjnych Zebra Technologies

Na targach The Battery Show Europe, Zebra Technologies zaprezentuje, jak wizja maszynowa, technologia 3D i robotyka wspierają dzisiejsze procesy produkcji baterii elektrycznych i łańcuchy dostaw.  

Zebra Technologies Corporation, dostawca rozwiązań cyfrowych umożliwiających firmom inteligentne łączenie danych, zasobów i ludzi, zademonstruje, w jaki sposób jego sprawdzone w praktyce portfolio sprzętu i oprogramowania do wizji maszynowej spełnia wymagania dotyczące automatyzacji, jakości i zgodności w zakresie kontroli pojazdów elektrycznych i akumulatorów. Zrobi to podczas Battery Show Europe, które odbędzie się w dniach 18-20 czerwca w Stuttgarcie w Niemczech. 

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak mogą wykorzystać oprogramowanie do głębokiego uczenia systemów wizyjnych, technologię 2D i czujniki 3D oraz robotykę sterowaną wizyjnie firmy Zebra Technologies i jej partnera ID Engineering. Znajomość tych rozwiązań pomoże przedsiębiorstwom osiągnąć jeszcze lepszą jakość kontroli wizualnej. Ponadto technologie od Zebra Technologies i ID Engineering zwiększą bezpieczeństwo i poprawią zgodność z przepisami w całym procesie produkcji baterii elektrycznych. Oprogramowanie do głębokiego uczenia systemów wizyjnych, kamery, a także czujniki 3D mogą być wykorzystywane do kontroli ogniw i ich komponentów, montażu stosów ogniw, modułów i pakietów oraz montażu od pokrywy do tacki.   

Producenci akumulatorów elektrycznych i pojazdów wykorzystują rozwiązania do głębokiego uczenia systemów wizyjnych, które zwiększają wydajność dzięki automatyzacji przemysłowej zapewnianej przez Zebra Technologies i jej partnerów producentom samochodów i dostawcom akumulatorów do pojazdów elektrycznych – powiedział Rudolf Schambeck, Senior Manager, Machine Vision, Germany, Zebra Technologies. – Rozwiązania te świetnie sprawdzają się w przypadkach użycia baterii elektrycznych, które wymagają bardziej zaawansowanej inspekcji powierzchni i materiałów, takich jak fotele samochodowe i wnętrza, wykrywanie anomalii o dużych odchyleniach, klasyfikacja, segmentacja i kierowanie robotów. 

Baterie elektryczne są kluczowym ogniwem transformacji motoryzacji w kierunku pojazdów elektrycznych. Badacze testują nowe rozwiązania, oparte na współczesnych bateriach litowych (półprzewodnikowych i sodowo-jonowych), które mogą być lżejsze i bardziej kompaktowe, zapewniając przy tym szybsze ładowanie. Potrzeba dziś szeregu najnowocześniejszych technologii wspierających zmiany w całym łańcuchu dostaw, a także minimalizujących przestoje na linii produkcyjnej. Pomoże to zapewnić jak najlepszą jakość i zgodność materiałów, komponentów oraz zmontowanych akumulatorów.

Oprogramowanie do głębokiego uczenia systemów wizyjnych od Zebra Technologies zdjęcie w treści artykułu

Współpracujemy z dostawcą globalnego producenta luksusowych samochodów o wysokich osiągach, który wykorzystuje oprogramowanie do głębokiego uczenia Aurora firmy Zebra Technologies jako część rozwiązania do kontroli i montażu akumulatorów elektrycznych – powiedział Tobias Butscheid, dyrektor operacyjny ID Engineering. Będzie go można spotkać przy stoisku Zebra Technologies podczas wydarzenia. – W tak konkurencyjnej branży z wymaganiami i oczekiwaniami regulacyjnymi, konsumenckimi i środowiskowymi, ważne jest, aby producenci baterii elektrycznych współpracowali z doświadczonymi partnerami i korzystali z niezawodnych rozwiązań, które zapewniają oczekiwane rezultaty.

Raport firmy Zebra Technologies z 2023 r. na temat wizji maszynowej AI w branży motoryzacyjnej wykazał, że 56% ankietowanych liderów branży w Wielkiej Brytanii i 43% w Niemczech w swoich projektach związanych z widzeniem maszynowym korzysta już z jakiejś formy sztucznej inteligencji, np. z głębokiego uczenia. Ponadto około 20% decydentów poszukuje więcej informacji na ten temat lub szuka dostawcy rozwiązań. 

Producenci samochodów i dostawcy akumulatorów do pojazdów elektrycznych wykorzystują systemy wizyjne do kontroli jednorodności powłoki powierzchniowej, wykrywania wad ogniw, odczytywania kodów kreskowych i numerów seryjnych, zapewniania spójnego pozycjonowania i nakładania klejów i kulek termicznych oraz przeprowadzania oceny jakości zmontowanych zestawów akumulatorów. Widzenie maszynowe jest również wykorzystywane jako część zrobotyzowanych rozwiązań do pobierania, sortowania i montażu, w których kamera wizyjna i oprogramowanie kierują działaniami ramienia robota.

Rzecznicy firm Zebra Technologies i ID Engineering będą dostępni do rozmów z mediami oraz będą udzielać komentarzy i przeprowadzać demonstracje na stoisku Zebra 4-A19 podczas targów.

Kluczowe wnioski: 

  • Zebra Technologies i ID Engineering zaprezentują się na Battery Show Europe, demonstrując głębokie uczenie maszynowe, technologię 3D oraz narzędzia do kierowania robotami w produkcji baterii elektrycznych.
  • Producenci samochodów i ich dostawcy już teraz korzystają z rozwiązań z zakresu wizji maszynowej, aby spełnić wymagania dotyczące jakości, zgodności i bezpieczeństwa oraz oczekiwania konsumentów. 
  • Branża motoryzacyjna chce współpracować z zaufanymi partnerami z doświadczeniem biznesowym i portfolio technologii, aby zapewnić oczekiwane rezultaty. 

Źródło: Zebra Technologies 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę