Omron wprowadza na rynek nowy czujnik wizyjny 3D

Omron wprowadza na rynek nowy czujnik wizyjny 3D Omron

FH-SMD od firmy Omron można zamontować na robocie, aby rozpoznawał części rozmieszczone losowo (luzem) w trzech wymiarach. Zapewnia to oszczędność miejsca podczas montażu, lepszą kontrolę oraz pobieranie i układanie realizowane w sposób nieosiągalny dla robotów konwencjonalnych. Firma Omron wprowadza innowacje do zakładów produkcyjnych poprzez kompleksowe rozwiązania łączące roboty i urządzenia automatyki. 

Ze względu na niedobory na rynku pracy producenci poszukują sposobów na zautomatyzowanie procesów, takich jak pobieranie części z pojemników. Nowy czujnik 3D Vision z serii FH-SMD jest na tyle mały i lekki, że można go zamontować na ramieniu robota, co eliminuje konieczność stosowania specjalnego sprzętu montażowego i pozwala zaoszczędzić miejsce.

Czujnik

Czujnik ten można przesuwać w celu zmiany punktów widzenia i łatwego rozpoznawania części, redukując martwe pola i zapewniając niezawodne wykrywanie. Ponadto nowo opracowana technologia pomiaru 3D umożliwia wykrywanie części w ciągu około 0,4 sekundy, niezależnie od ich kształtu i lokalizacji. Dzięki czemu montaż podzespołów, na przykład w branży motoryzacyjnej, może zostać bezproblemowo zautomatyzowany. 

Najważniejsze cechy czujnika 3D Vision z serii FH-SMD:

* Mały i lekki. Czujnik wizyjny 3D na ramię robota pozwala zaoszczędzić miejsce potrzebne na instalację. Nie ma potrzeby stosowania dużych urządzeń montażowych ani wprowadzania znaczących zmian w układzie, wymaganych w przypadku innych czujników wizyjnych 3D. Czujnik można łatwo przenosić, co umożliwia elastyczność procesu pobierania części w wielu miejscach.  

Grafika

* Krótszy czas cyklu dzięki prędkości i elastyczności. Szybkie wykrywanie z prędkością ok. 0,4 sekundy sprawia, że pobieranie elementów przebiega bardzo płynnie. Wykrywanie z dużą prędkością jest możliwe dzięki technologii pomiaru 3D, która tworzy obrazy o trójwymiarowych kształtach, a technologia rozpoznawania 3D pozwala na określenie położenia i ustawienia obiektów.  

* Łatwa konfiguracja bez instrukcji obsługi. Kreatory prowadzą użytkownika krok po kroku przez proces konfigurowania aplikacji do pobierania – od konfiguracji kamery po kalibrację.   

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę