Okulary VR bez bólu głowy

Fraunhofer FEP

Okulary do wirtualnej rzeczywistości stają się obecnie coraz popularniejsze. Z jednej strony wzrost zainteresowania zawdzięczają branży rozrywkowej i licznym aplikacjom wykorzystującym technologię VR, a z drugiej strony coraz częściej są też używane w zastosowaniach przemysłowych. Częste i długotrwałe używanie gogli VR może jednak powodować ból głowy, dlatego też naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofera stworzyli tego typu okulary, które mają pomóc zaradzić tym bolączkom.

Skąd bierze się problem bólu głowy związany z użytkowaniem gogli do wirtualnej rzeczywistości? Przede wszystkim dostępne na rynku rozwiązania są w większości ciężkie i duże. Długotrwałe ich stosowanie często prowadzi do objawów podobnych do choroby morskiej bądź tzw. choroby symulacyjnej, która ma identyczne objawy, co lokomocyjna. Już po kilkudziesięciu minutach stosowania gogli VR mogą wystąpić ból głowy, nudności, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ból oczu czy senność.

Powodem takiego zachowania naszego organizmu są niska jakość albo migotanie obrazu, wpatrywanie się przez dłuższy czas z bliskiej odległości w jasny wyświetlacz, a najczęściej w jeden punkt. Do tego dochodzi pewien rodzaj dysonansu między ruchem na ekranie przed naszym wzrokiem a brakiem odpowiadającego mu ruchu całego naszego ciała, co może prowadzić do zaburzeń błędnika.

Problemem tym zajęli się naukowcy z Instytutu Fraunhofera mającego swoją siedzibę w Monachium. W ramach projektu badawczego Lomid zaprojektowali okulary VR bardziej ergonomiczne i lżejsze, a przy tym z wyświetlaczem w technologii OLED o rozdzielczości 1920x1200 pikseli i ze zwiększoną do 120 Hz częstotliwością odświeżania. Mniejszą podatność na występowanie objawów chorony symulacyjnej ma zapewnić również większa liczba wyświetlanych klatek na sekundę, co ma zapewnić, że obraz będzie znacznie bardziej naturalny.

W ultrakompaktowej optyce opracowanej przez partnera projektu, firmę Limbak, na każde oko przydzielone zostały dwa takie wyświetlacze (w sumie w całym zestawie znajdują się cztery wyświetlacze), co zapewnia łączną rozdzielczość gogli na poziomie 4800x1920. Taka konstrukcja zapewnia bardzo wysoką efektywną rozdzielczość wyświetlania, a także szerokie pole widzenia (>100°).

Ponadto specjaliści od optyki firmy Limbak byli w stanie zmniejszyć odległość między ekranem a okiem użytkownika do 37 mm - większość zestawów słuchawkowych znajduje się w odległości od 60 do 75 mm. Według producenta ta kompaktowa konstrukcja zmniejsza wagę gogli o połowę w porównaniu do konwencjonalnych okularów o tym samym polu widzenia.

Źródło: Fraunhofer FEP

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę