Oculus LED – oświetlenie inspirowane naturą

Oculus LED firmy Lena Lighting jest lampą typu High-Bay z linii Next Gen, stanowiącą nową generację lamp dedykowanych technologii LED. Wyróżnia się bardzo wysoką wartością strumienia świetlnego do 35 850lm oraz efektywnością świetlną do 176 lm/W.

Dbałość o ekologię to jedna z wartości, która  przyświeca działaniom Lena Lighting. Przy projektowaniu oświetlenia Oculus LED firma zrobiła krok dalej. Rozwiązania dotyczące gospodarki cieplnej lampy wzorowane były na naturalnych zjawiskach przyrodniczych. Budowa radiatora, który rozgałęzia się, by jak najefektywniej odprowadzić ciepło, inspirowana jest ukształtowaniem roślin.

W wyniku tego konstrukcja lampy, jak również zastosowane do jej budowy materiały zapewniają jej doskonałą gospodarkę cieplną. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondukcji i konwekcji oraz zaprojektowanym kształtom i wykończeniu powierzchni, ciepło w sposób  efektywny jest odprowadzane z lampy na zewnątrz, gwarantując optymalne warunki termiczne dla pracy układu zasilania i modułu LED.

Solidny aluminiowy korpus i klosz wykonany z poliwęglanu lub szkła hartowanego zapewniają lampie wysoki stopień odporności na uderzenia IK 09. Silikonowa uszczelka i zastosowana oddychająca dławnica, zabezpieczająca przed kondensacją wilgoci wewnątrz lampy, sprawiają, że Oculus LED wyróżnia się bardzo wysoką szczelnością IP 66.

Dodatkowo dostosowanie lampy do pracy w wysokich temperaturach sprawia, że Oculus LED znajdzie zastosowanie nie tylko w wielkopowierzchniowych halach magazynowych i centrach logistycznych, ale również świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach produkcyjnych, gdzie występuje wysoka wilgotność, zapylenie, czy też podwyższona temperatura do 60°C. Wersję specjalną Oculus LED Endura można zastosować w pomieszczeniach, gdzie temperatura otoczenia osiąga nawet 75°C.

Oculus LED przystosowany jest do montażu zwieszanego, a przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów również natynkowego (nasufitowego i naściennego z regulacją kąta pochylenia). Niska waga lampy znacząco usprawnia proces montażu, a w konsekwencji obniża jego koszty. Instalację przyspiesza również konstrukcja lampy, zakładająca tylko jeden punkt mocowania.

Oprawy oświetleniowe oparte na półprzewodnikowych źródłach światła zapewniają bardzo wysoką efektywność energetyczną i idącą za tym oszczędność energii elektrycznej. Kolejne oszczędności, rzędu około 20%, możliwe są dzięki zastosowaniu systemów sterowania oświetleniem, które pozwalają na dopasowanie oświetlenia do bieżących potrzeb. Zasada „tyle światła, ile potrzebujesz i tam gdzie potrzebujesz” realizowana jest dzięki stosowaniu programowalnych czujników ruchu i zmierzchu.

Źródło: Lena Lighting

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę