Nowoczesny kabel do ładowania samochodów elektrycznych

Nowoczesny kabel do ładowania samochodów elektrycznych Bosch

Ładowanie samochodów elektrycznych jeszcze nigdy nie było tak proste: nowy, inteligentny, uniwersalny kabel do ładowania od firmy Bosch, ze zintegrowanymi systemami sterowania i bezpieczeństwa, nie wymaga elementu znanego pod nazwą „charging brick” – jak potocznie nazywa się nieporęczną i ciężką skrzynkę sterującą typu In-Cable Control Box (ICCB) – również podczas ładowania z gniazdka 230 V. Dzięki temu kabel do inteligentnego ładowania (ang. Flexible Smart Charging Cable), który ma swoją światową premierę na targach IAA Mobility 2021, waży niecałe trzy kilogramy, czyli 40% mniej niż konwencjonalne kable ze skrzynką ICCB.

Zaawansowany technicznie kabel oszczędza nie tylko na wadze, ale także miejsce w bagażniku, ponieważ jest wyposażony w adaptery do wtyczek typu 2 i wtyczek domowych. Kierowcy, którzy chcą mieć swobodę wyboru, czy ładować z gniazdka w domu, czy na stacji w drodze, nie potrzebują już drugiego kabla. W efekcie ładowanie samochodów elektrycznych nigdy nie było tak proste. Bosch planuje rozpocząć sprzedaż kabla producentom pojazdów i kierowcom w połowie 2022 r.

Kabel trójfazowy umożliwia ładowanie tzw. Mode-2 i Mode-3 prądem zmiennym z mocą do 22 kW. Dzięki Flexible Smart Charging Cable nie ma potrzeby korzystania z wallboxa podczas ładowania w domu. Tego oczekują klienci. W Europie 84% kierowców samochodów elektrycznych ładuje swój pojazd wieczorem lub w nocy w domu (źródło: newmotion EV Driver Survey 2020). Technika zintegrowana w każdej wtyczce sprawia, że proces ładowania jest bezpieczny i przebiega sprawnie. Wtyczka typu 2 na końcu kabla od strony pojazdu zawiera komponenty do sterowania i monitorowania mocy ładowania. Znajdująca się z drugiej strony wtyczka domowa z adapterem mieści kontrolę temperatury i wyłącznik różnicowoprądowy. Gwarantuje to, że nawet podczas regularnego ładowania z domowego gniazdka z mocą do 2,3 kW nie dojdzie do przeciążenia ani przegrzania. W razie potrzeby system bezpieczeństwa wyłącza ładowanie, zanim sytuacja stanie się krytyczna.

Aby było można umieścić systemy sterowania i bezpieczeństwa w kompaktowych wtyczkach kabla, projektanci firmy Bosch znacznie zmniejszyli rozmiar elementów elektronicznych w porównaniu z poprzednimi aplikacjami w skrzynkach sterujących. Tutaj skorzystali z know-how w zakresie miniaturyzacji, które firma stale rozwija.

Flexible Smart Charging Cable jest doskonałym przykładem tego, jak Bosch wykorzystuje innowacyjne, zaawansowane rozwiązania, aby ułatwić codzienne życie, jednocześnie pomagając elektromobilności osiągnąć szerszą akceptację – mówi Gackstatter. Co więcej, nowy kabel został opracowany w bardzo krótkim czasie: zespołowi projektantów udało się go stworzyć w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Inteligentny kabel do ładowania to nowy dodatek do portfolio produktów dla elektromobilności Bosch. Firma przyjmuje zintegrowane podejście w tym obszarze. Bosch, z racji tego, że uchodzi za lidera innowacji, ma szersze portfolio elektrycznych układów napędowych niż jakakolwiek inna firma – od e-rowerów przez samochody osobowe, aż po maszyny budowlane. Ta oferta obejmuje rozwiązania zarówno do układów napędowych wykorzystujących akumulatory, jak i ogniwa paliwowe. Zawiera ona również usługi ładowania oraz usługę zarządzania baterią w chmurze (Battery-in-the-Cloud) w celu poprawy wydajności i żywotności akumulatorów. Ponadto Bosch rozpoczął działalność w zakresie dostarczania fabrycznego wyposażenia do produkcji akumulatorów.

Źródło: Bosch

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę