elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Nowoczesny kabel do ładowania samochodów elektrycznych

Bosch
Reklama
Reklama

Ładowanie samochodów elektrycznych jeszcze nigdy nie było tak proste: nowy, inteligentny, uniwersalny kabel do ładowania od firmy Bosch, ze zintegrowanymi systemami sterowania i bezpieczeństwa, nie wymaga elementu znanego pod nazwą „charging brick” – jak potocznie nazywa się nieporęczną i ciężką skrzynkę sterującą typu In-Cable Control Box (ICCB) – również podczas ładowania z gniazdka 230 V. Dzięki temu kabel do inteligentnego ładowania (ang. Flexible Smart Charging Cable), który ma swoją światową premierę na targach IAA Mobility 2021, waży niecałe trzy kilogramy, czyli 40% mniej niż konwencjonalne kable ze skrzynką ICCB.

Zaawansowany technicznie kabel oszczędza nie tylko na wadze, ale także miejsce w bagażniku, ponieważ jest wyposażony w adaptery do wtyczek typu 2 i wtyczek domowych. Kierowcy, którzy chcą mieć swobodę wyboru, czy ładować z gniazdka w domu, czy na stacji w drodze, nie potrzebują już drugiego kabla. W efekcie ładowanie samochodów elektrycznych nigdy nie było tak proste. Bosch planuje rozpocząć sprzedaż kabla producentom pojazdów i kierowcom w połowie 2022 r.

Reklama

Kabel trójfazowy umożliwia ładowanie tzw. Mode-2 i Mode-3 prądem zmiennym z mocą do 22 kW. Dzięki Flexible Smart Charging Cable nie ma potrzeby korzystania z wallboxa podczas ładowania w domu. Tego oczekują klienci. W Europie 84% kierowców samochodów elektrycznych ładuje swój pojazd wieczorem lub w nocy w domu (źródło: newmotion EV Driver Survey 2020). Technika zintegrowana w każdej wtyczce sprawia, że proces ładowania jest bezpieczny i przebiega sprawnie. Wtyczka typu 2 na końcu kabla od strony pojazdu zawiera komponenty do sterowania i monitorowania mocy ładowania. Znajdująca się z drugiej strony wtyczka domowa z adapterem mieści kontrolę temperatury i wyłącznik różnicowoprądowy. Gwarantuje to, że nawet podczas regularnego ładowania z domowego gniazdka z mocą do 2,3 kW nie dojdzie do przeciążenia ani przegrzania. W razie potrzeby system bezpieczeństwa wyłącza ładowanie, zanim sytuacja stanie się krytyczna.

Aby było można umieścić systemy sterowania i bezpieczeństwa w kompaktowych wtyczkach kabla, projektanci firmy Bosch znacznie zmniejszyli rozmiar elementów elektronicznych w porównaniu z poprzednimi aplikacjami w skrzynkach sterujących. Tutaj skorzystali z know-how w zakresie miniaturyzacji, które firma stale rozwija.

Flexible Smart Charging Cable jest doskonałym przykładem tego, jak Bosch wykorzystuje innowacyjne, zaawansowane rozwiązania, aby ułatwić codzienne życie, jednocześnie pomagając elektromobilności osiągnąć szerszą akceptację – mówi Gackstatter. Co więcej, nowy kabel został opracowany w bardzo krótkim czasie: zespołowi projektantów udało się go stworzyć w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Inteligentny kabel do ładowania to nowy dodatek do portfolio produktów dla elektromobilności Bosch. Firma przyjmuje zintegrowane podejście w tym obszarze. Bosch, z racji tego, że uchodzi za lidera innowacji, ma szersze portfolio elektrycznych układów napędowych niż jakakolwiek inna firma – od e-rowerów przez samochody osobowe, aż po maszyny budowlane. Ta oferta obejmuje rozwiązania zarówno do układów napędowych wykorzystujących akumulatory, jak i ogniwa paliwowe. Zawiera ona również usługi ładowania oraz usługę zarządzania baterią w chmurze (Battery-in-the-Cloud) w celu poprawy wydajności i żywotności akumulatorów. Ponadto Bosch rozpoczął działalność w zakresie dostarczania fabrycznego wyposażenia do produkcji akumulatorów.

Źródło: Bosch

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama