Nowe chipy 2 nm IBM z mikroskopijnymi tranzystorami

Nowe chipy 2 nm IBM z mikroskopijnymi tranzystorami IBM

Firma IBM zaprezentowała przełom w projektowaniu i przetwarzaniu półprzewodników, opracowując pierwszy na świecie chip z technologią nanopłytek 2 nanometrów (nm). Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ półprzewodniki odgrywają kluczową rolę niemal we wszystkim. Zastosowanie znajdują m.in.: w komputerach, urządzeniach służących do komunikacji, systemach transportowych i infrastrukturze krytycznej.

Nowa technologia 2-nanometrowa pozwala firmie na umieszczenie nawet 50 miliardów tranzystorów w chipie wielkości paznokcia. Więcej tranzystorów w chipie oznacza również, że projektanci procesorów mają więcej opcji wprowadzania innowacji na poziomie rdzenia, aby ulepszyć możliwości dla wiodących obciążeń roboczych, takich jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze. Umożliwia to także tworzenie nowych ścieżek bezpieczeństwa i szyfrowania narzucanego sprzętowo. IBM wdraża już inne innowacyjne ulepszenia na poziomie podstawowym, w najnowszych generacjach sprzętu IBM, takim jak IBM POWER10 czy IBM z15.

Krzemowa płytka
Zbliżenie 2-nanometrowej krzemowej płytki zawierającej setki pojedynczych chipów

Obecnym standardem branżowym są chipy z tranzystorami 7 nm, przy czym niektóre zaawansowane urządzenia konsumenckie, takie jak procesory M1 firmy Apple, zaczynają przechodzić do 5 nm. Nowe chipy IBM górują nad nimi wszystkimi - tranzystory są węższe niż pasmo ludzkiego DNA. Firma twierdzi, że w porównaniu z obecnymi chipami 7-nanometrowymi nowe chipy mogą osiągnąć 45% wyższą wydajność i 75% niższe zużycie energii. To z kolei, jak twierdzi IBM, w praktyce oznacza, że technologia może zwiększyć wydajność wszystkiego - od elektroniki użytkowej, przez rozpoznawanie obiektów AI, po czasy reakcji autonomicznych pojazdów. Ponadto oszczędność energii może przełożyć się na znaczne zmniejszenie ślad węglowego i nie tylko.

Osiagnięty sukces cieszy tym bardziej, że jeszcze niedawno inżynierowie wyrazili obawy, że technologia nie pozwoli na osiągnięcie znacznych postępów poniżej 3 nm. Badania przeprowadzone przez wiele firm w ciągu ostatnich kilku lat jednak rozwiały te obawy. Niestety pełne przełożenie nowej technologii na praktykę wymaga jeszcze czasu. Jest wysoce prawdopodobne, że 2-nanometrowych chipów w elektronice użytkowej nie zobaczymy przynajmniej do 2023 r.

Źródło: IBM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę