elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Nowe chipy 2 nm IBM z mikroskopijnymi tranzystorami

IBM
Reklama
Reklama

Firma IBM zaprezentowała przełom w projektowaniu i przetwarzaniu półprzewodników, opracowując pierwszy na świecie chip z technologią nanopłytek 2 nanometrów (nm). Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ półprzewodniki odgrywają kluczową rolę niemal we wszystkim. Zastosowanie znajdują m.in.: w komputerach, urządzeniach służących do komunikacji, systemach transportowych i infrastrukturze krytycznej.

Nowa technologia 2-nanometrowa pozwala firmie na umieszczenie nawet 50 miliardów tranzystorów w chipie wielkości paznokcia. Więcej tranzystorów w chipie oznacza również, że projektanci procesorów mają więcej opcji wprowadzania innowacji na poziomie rdzenia, aby ulepszyć możliwości dla wiodących obciążeń roboczych, takich jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze. Umożliwia to także tworzenie nowych ścieżek bezpieczeństwa i szyfrowania narzucanego sprzętowo. IBM wdraża już inne innowacyjne ulepszenia na poziomie podstawowym, w najnowszych generacjach sprzętu IBM, takim jak IBM POWER10 czy IBM z15.

Krzemowa płytka
Zbliżenie 2-nanometrowej krzemowej płytki zawierającej setki pojedynczych chipów
Reklama

Obecnym standardem branżowym są chipy z tranzystorami 7 nm, przy czym niektóre zaawansowane urządzenia konsumenckie, takie jak procesory M1 firmy Apple, zaczynają przechodzić do 5 nm. Nowe chipy IBM górują nad nimi wszystkimi - tranzystory są węższe niż pasmo ludzkiego DNA. Firma twierdzi, że w porównaniu z obecnymi chipami 7-nanometrowymi nowe chipy mogą osiągnąć 45% wyższą wydajność i 75% niższe zużycie energii. To z kolei, jak twierdzi IBM, w praktyce oznacza, że technologia może zwiększyć wydajność wszystkiego - od elektroniki użytkowej, przez rozpoznawanie obiektów AI, po czasy reakcji autonomicznych pojazdów. Ponadto oszczędność energii może przełożyć się na znaczne zmniejszenie ślad węglowego i nie tylko.

Osiagnięty sukces cieszy tym bardziej, że jeszcze niedawno inżynierowie wyrazili obawy, że technologia nie pozwoli na osiągnięcie znacznych postępów poniżej 3 nm. Badania przeprowadzone przez wiele firm w ciągu ostatnich kilku lat jednak rozwiały te obawy. Niestety pełne przełożenie nowej technologii na praktykę wymaga jeszcze czasu. Jest wysoce prawdopodobne, że 2-nanometrowych chipów w elektronice użytkowej nie zobaczymy przynajmniej do 2023 r.

Reklama

Źródło: IBM

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama