Nowa seria blokad bezpieczeństwa w wykonaniu przeciwwybuchowym

Nowa seria blokad bezpieczeństwa steute

Firma steute zaprezentowała na targach POWTECH 2023 nowe rozszerzenie oferty produktowej w postaci serii blokad bezpieczeństwa Ex STM 515 w wykonaniu przeciwwybuchowym z aprobatami ATEX i IECEx.

Zadaniem tych produktów jest ryglowanie drzwi ochronnych i klap konserwacyjnych do czasu całkowitego ustania niebezpiecznych ruchów w obrębie maszyn i instalacji. Blokady realizują te zadania – co jest typowe dla produktów steute klasy „Extreme” – w niesprzyjających warunkach i strefach Ex.

Nowe blokady bezpieczeństwa w wykonaniu przeciwwybuchowym posiadają solidną obudowę z odlewanego ciśnieniowo aluminium, która zapewnia trwałość nawet przy ekstremalnym użytkowaniu. Wielowarstwowe powłoki (pasywacja, podkład, malowanie proszkowe) gwarantują wysoki stopień ochrony antykorozyjnej IP66/67. Połączenia elektryczne są dobrze chronione wewnątrz przedziału kablowego.

Kolejną cechą serii Ex STM 515 jest możliwość ustawiania głowicy aktywatora w krokach 4 x 90°. Dzięki temu montaż blokady jest elastyczny, co w połączeniu z kompaktową konstrukcją sprawia, że produkty te są bardzo wszechstronne.

Podobnie jak inne rozwiązania bezpieczeństwa steute nowe blokady oferują konstrukcję modułową z szeregiem dodatkowych funkcji – przykładowo użytkownicy mogą wybrać styki zwierne lub rozwierne bądź opcjonalnie dodać możliwość odblokowania ręcznego (od strony dostępu) oraz odblokowania ucieczkowego (od strony strefy zagrożenia).

Nowe blokady elektromagnetyczne serii Ex STM 515 są przeznaczone do użytku zgodnie z dopuszczeniami ATEX/IECEx w strefach Ex 1 i 2 (gaz), a także Ex 21 i 22 (pył). Firma steute opracowała nowe produkty z myślą o takich obszarach zastosowań jak drzwi ochronne i klapy konserwacyjne w mieszalnikach i maszynach przesiewających, a także instalacje pakowania towarów sproszkowanych lub pylących. Z tego powodu targi Powtech 2023 były idealnym miejscem debiutu rynkowego nowych blokad bezpieczeństwa w wykonaniu Ex.

Źródło: steute

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę