Nowa metoda zarządzania energią odnawialną zmniejsza koszty i zwiększa efektywność
Wykorzystanie sieci energetycznych jest coraz większe, a w najbliższej przyszłości będzie ono stale rosnąć. Wytwarzanie energii przez farmy solarne czy powietrzne przyczynia się do ich wydajności, jednak w obliczu rosnących wymagań to może nie wystarczyć. Zespół badaczy z całego świata pod wodzą singapurskiego University of Technology and Design znalazł sposób na zwiększenie efektywności działania sieci energetycznych.
Mimo że odnawialne źródła energii to przyszłość dla naszej planety, to jednak nie są one idealne w funkcjonowaniu. Czerpią one energię z niekontrolowanych zasobów, które stale się zmieniają. By zapewnić optymalny przepływ prądu (tzw. OFP) i minimalizować koszty w wielu miejscach obowiązują nieskuteczne zasady generowania elektryczności, co skutkuje przeciążeniami linii i masowymi awariami prądu.
Aktualne systemy OFP bazują na uproszczonych przewidywaniach zapotrzebowania na energię w danym czasie. O ile ta metoda jest skuteczna w przypadku tradycyjnych sieci energetycznych, które stale generują prąd, tak w przypadku odnawialnych źródeł jest ona bezskuteczna ze względu na ich nieregularność.
Naukowcy z Singapuru, Turynu i Pensylwanii opracowali metodę opartą na probabilistycznej strategii przesyłu energii. Probabilistyka to dział matematyki zajmujący się badaniem nieprawidłowości występujących w zdarzeniach losowych, co doskonale wpisuje się w charakterystykę działania odnawialnych źródeł energii.
Opracowana metoda pozwoliłaby odnawialnym źródłom energii na obniżenie kosztów generowania prądu oraz zapewniałaby, że potencjalne ograniczenia nie zaburzą działania sieci. Zapobiegłoby to przerwom w dostawie prądu, przeciążeniom linii i awariom.
– Probabilistyczne podejście zrywa z tradycyjnymi metodami przewidywań. Zamiast wymagać tego, by sieć była w stanie wytrzymać ograniczenia dla wszystkich możliwych, ale niepewnych wartości, to my przesunęliśmy granicę i dopuściliśmy małe, ale dobrze zdefiniowane ryzyko wystąpienia ograniczeń – o działaniu nowej metody wypowiedział się dr Mohammadreza Chamanbaz, starszy pracownik naukowy z University of Technology and Design.
Poniższy wykres przedstawia sposób działania nowej metody. Po lewej stronie widać zaproponowane rozwiązanie, które pozwala na większe obciążenie i wykorzystanie linii energetycznych. Wykres po prawej prezentuje tradycyjne podejście do tematu.
Źródło: Interesting Engineering