Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie danych

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie danych ASTOR

Jak wynika z badania „Wiedza na temat bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w Polsce” 33% - tylu Polaków doświadczyło próby wyłudzenia danych a ponad 12% padło ich ofiarą . Problem wycieku danych nie dotyczy tylko osób fizycznych, ale jest dużym obciążeniem przede wszystkim dla firm i instytucji państwowych. W 2022 r. zwiększyła się liczba ataków na środowiska informatyczne administracji publicznej – takie dane przedstawia raport przygotowany przez Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT . W ich przypadku obciążenie jest podwójne, z jednej strony tracą zaufanie, z drugiej narażają się na wysokie koszty. Średni globalny koszt związany z naruszeniem bezpieczeństwa i wyciekiem danych wyniósł 4,45 mln USD w 2023 r. 

Rosnąca liczba incydentów dotyczących ataków na środowisko informatyczne instytucji prywatnych i publicznych związana jest z sytuacją międzynarodową. Nasila się liczba cyberataków, zwłaszcza zza naszej wschodniej granicy. W tak trudnej sytuacji instytucje powinny kłaść szczególny nacisk na ochronę danych, ponieważ jak pokazują badania, w tym zakresie mamy wiele do nadrobienia. Według analityków IDC wydatki na cyberbezpieczeństwo są obecnie priorytetem i globalnie wzrosną w tym roku o około 12,2%, w Polsce prognozowany jest wzrost na niecno niższym poziomie – 11%. 

Kwestie cyberbezpieczeństwa, a także ochrony danych są od kilku lat kluczowe dla firm i instytucji państwowych. Przepisy są jasne i jednoznaczne, jednak mimo to nie wszyscy przestrzegają ich w sposób należyty. Należy pamiętać, że w przypadku informacji zapisywanych na nośnikach danych, większa odpowiedzialność za ich ochronę leży po stronie człowieka. Newralgicznym momentem jest chwila transferu informacji z dysków czy innych nośników do formy elektronicznej np. chmurowej. Nie wszyscy pracownicy są świadomi, że po przeniesieniu danych nadal są one zapisane na nośniku, a ich trwałe usunięcie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu niszczącego. Deformacja twardego dysku, czy innego nośnika nie daje 100% pewności, że dane całkowicie czy nawet częściowo nie będą możliwe do odtworzenia. Większy poziom bezpieczeństwa daje jedynie zniszczenie w standardzie „H-3 security cut”, który tnie nośnik na minimum 3 części. Niszczenie w tym standardzie zapewni profesjonalna niszczarka – wyjaśnia Marcin Sobaniec Menadżer kategorii produktowej w HSM Polska. 

Pomimo jasnych przepisów, szkoleń czynnik ludzki nadal jest najbardziej zawodny w kwestii bezpieczeństwa. 

Wiele osób i instytucji nie zdaje sobie sprawy, że bezpieczeństwo danych jest tym aspektem, na którym nie warto oszczędzać. Owszem, profesjonalny sprzęt niszczący nośniki danych w odpowiednim standardzie jest kosztowny, jednak przepisy RODO i regulacje UODO przewidują kary nawet do 20 mln euro, a globalne koszty liczone są na miliardach dolarów – dodaje Marcin Sobaniec.

Oprócz instytucji publicznych największy problem z bezpieczeństwem danych mają firmy z kategorii MŚP. W okresie od listopada 2021 r. do października 2022 r. na całym świecie wykryto prawie 16 tys. incydentów cyberprzestępczości, w tym 700 spraw dotyczyło małych firm . 

Cyberataki i wyciek danych są niejako konsekwencją postępu technologicznego i powszechnej cyfryzacji. Na etapie transformacji cyfrowej i przenoszenia informacji z nośników do wersji chmurowej ryzyko jest nieco większe, jednak dzięki zachowaniu norm bezpieczeństwa i wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu do utylizacji nośników można je skutecznie zminimalizować – podkreśla specjalista w HSM Polska.

Źródło: HSM Polska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę