NAZCA 4.0, czyli polska odpowiedź na czwartą rewolucję przemysłową

NAZCA 4.0 –polska odpowiedź na czwartą rewolucję przemysłową APA Group / Łukasz Woźniak

We wrocławskiej siedzibie FANUC Polska podpisana została umowa o współpracy przy projekcie NAZCA 4.0 i Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Polski oddział japońskiego producenta robotów został patronem honorowym tego projektu.

Przedsiębiorstwa z całej Polski mają teraz możliwość dołączenia do programu pilotażowego platformy NAZCA 4.0, którego celem jest wdrożenie idei Przemysłu 4.0 w firmach, dla których do tej pory było to poza zasięgiem działania. APA Group wraz z firmami oraz instytucjami wspierającymi zaprasza przedsiębiorców z sektora MŚP do wzięcia udziału w programie pilotażowym.

Chętnym osobom zostanie nadany status testera. Będą w związku z tym zapraszane do poszczególnych etapów projektu. W zamian za opinie i możliwość testowania narzędzia oferowana jest możliwość zmodernizowania swojego zakładu produkcyjnego oraz nabycia unikatowej wiedzy od specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych gigantów na świecie jak Volkswagen, Amazon, 3M, Tesla i in.

U progu czwartej rewolucji przemysłowej przyspiesza również marsz robotów przemysłowych. Światowa armia mechanicznych pracowników liczy już ponad 2 miliony jednostek, a argumentami przemawiającymi za ich coraz szerszym stosowaniem są: poprawa wydajności, elastyczności, jakości oraz powtarzalności produkcji, a także korzyści ekonomiczne: niższe koszty wytwarzania i wyższe zyski z produkcji – mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska

Przemysł 4.0 na wyciągnięcie ręki

Projekt NAZCA 4.0 zakłada nie tylko działania edukacyjne i konsultacyjne, ale również możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji w standardach Przemysłu 4.0 dzięki zaprojektowanemu przez inżynierów APA Group ekspozytorowi w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

Mamy jednak świadomość, że podstawą do optymalizowania jakiegokolwiek procesu produkcyjnego jest możliwość dokonywania wiarygodnych pomiarów parametrów instalacji i urządzeń, a także zdolność do zarządzania parkiem maszynowym w czasie rzeczywistym. Stąd też w ramach projektu budujemy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pełnowymiarowe stacje produkcyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne liderów konkretnych branż. Wszystko to, by udowodnić związany z czwartą rewolucją przemysłową, skokowy wzrost produktywności, a także jakościową zmianę technologiczną – mówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group.

Program pilotażowy skierowany jest do automatyków, kierowników produkcji, a przede wszystkim właścicieli MŚP. Aby dołączyć do projektu wystarczy skontaktować się z przedstawicielami APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn.

Eksperci łączą siły 

Projekt NAZCA 4.0 połączył siły wielu firm i organizacji. FANUC Polska dołączył do grona patronów, pośród których znajduje się również: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Politechnika Śląska, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, KUKA Polska. Patroni honorowi poza aktywnym propagowaniem idei Przemysłu 4.0, udzielają wsparcia technologicznego oraz mentoringowego. 

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli wszystkim zaproszonym gościom zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak IoT, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych i w tak szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce. Do projektu dołączyło już ponad 20 firm partnerskich.

Źródło: APA Group

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę